Kotlety z kaszy jęczmiennej
- Kasza jęczmienna perłowa (300 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (300 g)
- Jajko (4 szt.)
- Bułka tarta (120 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
Przepis na kotlety z kaszy jęczmiennej krok po kroku
Kaszę umieść w garnku, wsyp sól i wlej wodę.
Gotuj pod przykryciem przez 20 minut.
Kasza powinna całkowicie wchłonąć płyn.
Kaszę wystudź.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj drobno.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
Dodaj cebulę i czosnek do kaszy.
Dodaj także jajka, tymianek, oregano oraz posiekany koper.
Wymieszaj do połączenia składników.
Formuj kotlety.
Obtocz je w bułce tartej.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż kotlety z obu stron przez 3-4 minuty.
Kotlety podawaj z dodatkiem buraków tartych lub innych warzyw.
-
Mielony z piekarnika
-
Kotlety mielone z piekarnika
-
Kotleciki rybne
-
Mielone z pieczarkami
-
Mielone z piekarnika
-
Kotlety mielone
-
Kotlety mielone z indyka
-
Kotlety mielone z pieczarek
-
Klopsy mielone
-
Kotlety z soczewicy czerwonej
-
Burger domowy
-
Bryzol wołowy
-
Mielone z cukinią
-
Sznycel ministerski
-
Kotlety z mięsa z rosołu
-
Kotlety mielone bez bułki
-
Pulpety w sosie grzybowym
-
Mielony z kurczaka
-
Kotlety mielone
Więcej informacji na temat kotletów z kaszy jęczmiennej
Kotlety z kaszy jęczmiennej to bardzo dobry pomysł na bezmięsny obiad dla całej rodziny. Kotlety jarskie świetnie sprawdzą się podane dla wegetarian podczas spotkania ze znajomymi. Kotlety można doprawić na rozmaite sposoby. Przepis na kotlety z kaszy jęczmiennej jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia kotletów potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kasza jęczmienna, cebula, czosnek, jajka, koper, tymianek, oregano, bułka tarta, sól, pieprz, olej rzepakowy.
Jak zrobić kotlety z kaszy jęczmiennej? Kaszę umieść w garnku, wsyp sól i wlej wodę. Gotuj pod przykryciem przez 20 minut. Kasza powinna całkowicie wchłonąć płyn. Kaszę wystudź. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj drobno. Czosnek przeciśnij przez praskę. Dodaj cebulę i czosnek do kaszy. Dodaj także jajka, tymianek, oregano oraz posiekany koper. Wymieszaj do połączenia składników. Formuj kotlety. Obtocz je w bułce tartej. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i smaż kotlety z obu stron przez 3-4 minuty. Kotlety podawaj z dodatkiem buraków tartych lub innych warzyw.
Kasza jęczmienna jest jedną z najpopularniejszych kasz w Polsce. Kasza jęczmienna bogata jest w witaminy i minerały takie jak witaminy z grupy B, witamina A, E i K. Zawiera również magnez, potas i fosfor. Potas wspomaga prawidłową pracę serca oraz pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Fosfor natomiast jest składnikiem kwasów budujących DNA, pomaga w mineralizacji kości i zębów oraz jest niezbędny do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych w mięśniach. Jajka zawierają dużą ilość białka oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jajka są niskokaloryczne i świetnie sprawdzają się w diecie redukcyjnej.
Podsumowując pyszne wegetariańskie kotlety sprawdzą się na obiad. Kotlety bez mięsa zaspokoją apetyt nawet zagorzałych mięsożerców. Kotlety są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Kotlety sprawdzą się z sosem pieczarkowym lub z warzywnym sosem z dodatkiem pomidorów.
Alergeny w kotletach z kaszy jęczmiennej
Lista alergenów dla kotletów z kaszy jęczmiennej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna perłowa
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kotletów z kaszy jęczmiennej
Kotlety z kaszy jęczmiennej to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Kotlety są niskokaloryczne i zawierają dużą ilość składników mineralnych i witamin. Kotlety sprawdzą się doskonale w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.