Kotlety z cukinii
- Cukinia - Dwie małe cukinie (500 g)
- Kasza jaglana - Woreczek ,12 łyżek, 0,6 szklanki (100 g)
- Cebula - Jedna mała cebula lub ćwierć średniej (20 g)
- Czosnek - Ząbek czosnku (5 g)
- Koperek - Łyżeczka posiekanego koperku (4 g)
- Natka pietruszki - Łyżeczka posiekanej natkii (6 g)
- Jajko (2 szt.)
- Marchewka - Jedna, mała sztuka (45 g)
- Bułka tarta - Dwie łyżki (16 g)
Przepis na kotlety z cukinią krok po kroku
Cukinię dokładnie umyj i zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Przełóż na sito, posól dużą szczyptą soli i pozostaw na 10 minut.
Do średniej wielkości garnka wsyp kaszę jaglaną i podpraż ją aż zacznie uwalniać aromat, około 3 minuty. Następnie zalej 1 szklanką wody. Zagotuj, zmniejsz ogień do minimum i pozostaw pod przykryciem na 5 minut. Następnie wyłącz ogień, posól kaszę dużą szczyptą soli i zostaw kaszę pod przykryciem na kolejne 5 minut. Po tym czasie przełóż do szklanego naczynia o możliwie jak najszerszym dnie aby szybciej ostudzić.
Kiedy kasza będzie się studzić odciśnij cukinię, przełóż ją do dużej miski i dodaj startą na małych oczkach marchewkę, starty czosnek i cebulę, koperek, natkę, jajka, bułkę tartą, sporo pieprzu i soli. Kiedy kasza przestygnie (może być ciepła ale nie może być gorąca) dodaj ją do cukinii i pozostałych składników.
Wilgotnymi rękoma uformuj 12 kotletów.
Kotlety możesz obtoczyć w rozmąconym jajku oraz bułce a następnie usmażyć. Możesz także usmażyć bez dodatku tłuszczu na patelni grillowej lub upiec w piekarniku.
Do grillowanych kotletów świetnie pasuje sos tzatziki.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat kotletów z cukinią
Kotlety z cukinii i kaszy jaglanej to pyszne i sycące danie wegetariańskie, które możesz wykonać na codzienny szybki obiad. Zaraz po kotletach z jajek, kotleciki z cukinią są najpopularniejszym daniem kuchni jarskiej. Przepis jest bardzo prosty, wykorzystasz do niego składniki, które kupisz w każdym sklepie lub znajdziesz w swojej kuchni.
Cukinia jest pysznym warzywem o delikatnym smaku i aromacie a przy tym lekkostrawnym. Dzięki wysokiej zawartości wody jest niskokaloryczna. Mimo wysokiej zawartości wody cukinia dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w potas, żelazo, a także magnez. Oprócz tego zawiera witaminę A, witaminę C, witaminę K , witaminę PP, witaminę B1 oraz beta karoten. Ważną właściwością kabaczka jest odkwaszanie organizmu. Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby chorujące na cukrzycę, jednak dodatek kaszy jaglanej sprawia, że indeks glikemiczny kotletów z cukinii znacznie wzrasta. Lecz kasza jaglana jest produktem o wysokiej wartości odżywczej i właściwościach zdrowotnych. Jej główną zaletą jest działanie zasadotwórcze, dzięki czemu pomaga odkwasić organizm. Oprócz tego zawiera szereg witamin takich jak witamina E, witaminy z grupy B ale także składników mineralnych takich jak krzem, magnez, fosfor, potas czy żelazo. Dzięki zawartości krzemu wspiera funkcjonowanie stawów, wpływa na mineralizację kości, zmniejsza odwapnianie i przyspiesza regenerację pourazową. Krzem wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci a dzięki zawartości witamin z grupy B w kaszy jaglanej, działanie to jest silniejsze. Krzem reguluje przemianę materii czym pozytywnie wpływa na proces redukcji masy ciała. Witamina E oraz lecytyna zawarte w kaszy poprawiają pamięć i koncentrację. Oprócz tego jest bogata w antyoksydanty, związki które neutralizują wolne rodniki. Kasza jaglana jest także łatwostrawna i bezglutenowa. Jeśli jednak musisz dbać o indeks glikemiczny kotlety z cukinii możesz wykonać z dodatkiem kaszy jęczmiennej pęczak. Ma ona znacznie niższy indeks glikemiczny niż kasza jaglana.
Kotlety z cukinii możesz wykonać również jako pieczone placki. Uzyskasz wtedy potrawy o takich samych walorach smakowych ale te pieczone bez problemu wkomponujesz w swoją fit dietę.
Alergeny w kotletach z cukinią
Lista alergenów dla Kotletów z cukinią przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze kotletów z cukinią
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.