Kotlety z ciecierzycy
- Ciecierzyca konserwowa - 1 puszka (265 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Pieczarki (80 g)
- Marchewka (65 g)
- Cukinia - 1/2 sztuki (110 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (15 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na kotlety z ciecierzycy krok po kroku
Ciecierzycą odsącz i rozgnieć tłuczkiem
Marchew i cukinię zetrzyj na tarce
Pokrój w kostkę cebule, pieczarki i ząbek czosnku.
Na 0,5 łyżki oleju podsmaż czosnek z cebulą i pieczarkami.
Posiekaj garść natki pietruszki lub użyj suszonej.
Do ciecierzycy dodaj marchew, cukinię, podsmażone warzywa, jaja i natkę pietruszki, 0,25 łyżeczki soli i pieprzu, 0,5 łyżeczki imbiru i 1 łyżeczkę papryki oraz mąkę.
Bardzo dokładnie wymieszaj składniki.
Z masy uformuj kotleciki.
Smaż na rozgrzanej patelni z olejem po 2-3 minuty z każdej strony.
-
Zupa ogórkowa
-
Zupa pieczarkowa
-
Zupa kalafiorowa
-
Surówka z marchewki
-
Kurczak po tajwańsku
-
Filet z kurczaka
-
Kotlety z kalafiora
-
Polędwica w sosie kurkowym
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Krem z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Ryż z warzywami
-
Zupa z ciecierzycy
-
Kotlety z soczewicy
-
Kofta
-
Pałki z kurczaka
-
Polędwica z indyka
-
Kotlety z cukinii
-
Zdrowy obiad
Więcej informacji na temat kotletów z ciecierzycy
Kotlety z ciecierzycy są smaczną alternatywą dla mięsa. Są one wegetariańskie, a dokładniej owowegetariańskie, i przygotowane z ciecierzycy gotowanej z puszki z dodatkiem marchewki. Nie nadają się dla wegan, ponieważ są to kotlety z ciecierzycy i jajek, aby lepiej się trzymały.
Ciecierzyca jest moim ulubionym warzywem z grupy nasion roślin strączkowych. Jest smaczna, sycąca i zdrowa, a co najważniejsze można z niej zrobić wiele smacznych potraw. Żeby wyszły Ci pyszne kotleciki, najpierw przeczytaj na spokojnie instrukcje, żeby dobrze zrozumieć jak zrobić kotlety z ciecierzycy, a potem zabierz się za przygotowania.
Przygotowania należy zacząć od ciecierzycy. Odsącz ją od zalewy i rozgnieć widelcem, tłuczkiem do ziemniaków lub lekko rozdrobnij w malakserze, ja najczęściej używam tłuczka.
Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce razem z cukinią. Drobno posiekaj cebulkę i czosnek, a pieczarki pokrój w kostkę. Na oliwie podsmaż pieczarki z cebulą i czosnkiem. Wymieszaj warzywa z jajkami, natką pietruszki (może być zarówno świeża, jak i suszona), przyprawami i mąką. Z takiej masy możesz formować nasze kotleciki.
Teraz zależnie od tego, jak wolisz je przygotować, możesz upiec je w piekarniku lub usmażyć. W ten szybki sposób możesz przygotować pyszne kotleciki z ciecierzycy.
Wybierając produkty roślinne zamiast mięsa, dbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i o planetę. Osoby stosujące diety roślinne mają niższe ryzyko otyłości o około 65%, niższe ryzyko cukrzycy typu II o 62%, niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego o 26% i o 15% niższe ryzyko zachorowania na nowotwór. Pamiętaj, że takie pozytywne efekty wynikają z dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej suplementacji, która jest częścią diet roślinnych. Źle zbilansowana dieta wegańska i brak właściwej suplementacji może doprowadzić do niedoborów żelaza, jodu, witaminy B12, białka, wapnia, cynku, selenu i kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego często diety roślinne są demonizowane, a niesłusznie, ponieważ właściwie prowadzona dieta roślinna, nawet wegańska, może być stosowana także u małych dzieci.
Jeżeli jednak nie chcesz przechodzić na weganizm ani wegetarianizm, to możesz dla własnego zdrowia i dbania o klimat chociaż raz w tygodniu wybrać przepis na kotlety z ciecierzycy zamiast mielonych.
Alergeny w kotletach z ciecierzycy
Lista alergenów dla kotletów z ciecierzycy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze kotletów z ciecierzycy
Energia i białka
(97g)
Węglowodany
(97g)
Tłuszcze
(97g)
Witaminy
(97g)
Składniki mineralne
(97g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.