Kotlety z brokułów
- Brokuły (250 g)
- Kasza jaglana - 1/3 szklanki (60 g)
- Komosa ryżowa (Quinoa) - 1/3 szklanki (60 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka tarta - 1/2 szklanki (54 g)
- Olej rzepakowy - 8 łyżek (100 ml)
Przepis na kotlety z brokułów krok po kroku
Kaszę jaglaną oraz komosę ugotuj w wodzie z dodatkiem soli w stosunki 1:2. Pozostaw do wystudzenia.
Brokuły ugotuj al dente w wodzie lub na parze, pozostaw do wystudzenia.
Brokuły drobno posiekaj nożem i przełóż do miski.
Do miski dodaj ugotowane kasze, po 1/4 łyżeczki soli, pieprzu, papryki słodkiej i kurkumy, jajka i 1 łyżkę bułki tartej.
Masę dokładnie wymieszaj, wilgotnymi dłońmi uformuj kotlety, obtocz je w bułce tartej i smaż z każdej strony na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju aż będą złote.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat kotletów z brokułów
Kotlety to jedne z najpopularniejszych dań obiadowych, zarówno te mięsne jak i warzywne. Kotlety wegetariańskie z brokułami są wyśmienitą propozycją bezmięsnych kotletów, które możesz podać nie tylko na obiad.
Kotlety z brokułów możesz przygotować w jeszcze zdrowszej, fit wersji. Zamiast bułki tartej użyj płatków owsianych do obtoczenia, a zamiast smażyć upiecz je. Kotlety z piekarnika są równie pyszne a przy tym są dużo lżejsze i mniej kaloryczne przez mniejszą zawartość tłuszczu. Kotlety swoją wartość odżywczą zawdzięczają zdrowym składnikom, z których są przygotowane. Brokuły są źródłem sulforafanu, związku o silnym działaniu przeciwutelniającym, który blokuje powstawanie nowotworowych mutacji DNA oraz ułatwia likwidację komórek tworzącego się nowotworu. Sulforafan może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, piersi, płuc i jelita grubego. Jednak aby brokuły miały takie właściwości muszą być świeże i gotowana na parze przez maksymalnie 4 minuty. Brokuły dostarczają witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A i K. Ze składników mineralnych są dobrym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu i cynku. kasza jaglana jest produktem o wysokiej wartości odżywczej i właściwościach zdrowotnych. Jej główną zaletą jest działanie zasadotwórcze, dzięki czemu pomaga odkwasić organizm. Oprócz tego zawiera szereg witamin takich jak witamina E, witaminy z grupy B ale także składników mineralnych takich jak krzem, magnez, fosfor, potas czy żelazo. Dzięki zawartości krzemu wspiera funkcjonowanie stawów, wpływa na mineralizację kości, zmniejsza odwapnianie i przyspiesza regenerację pourazową. Krzem wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci a dzięki zawartości witamin z grupy B w kaszy jaglanej, działanie to jest silniejsze. Krzem reguluje przemianę materii czym pozytywnie wpływa na proces redukcji masy ciała. Witamina E oraz lecytyna zawarte w kaszy poprawiają pamięć i koncentrację. Oprócz tego jest bogata w antyoksydanty, związki które neutralizują wolne rodniki. Kasza jaglana jest także łatwostrawna i bezglutenowa. Jeśli jednak musisz dbać o indeks glikemiczny kotlety z brokułów możesz wykonać z samą komosą ryżową. Ma ona znacznie niższy indeks glikemiczny niż kasza jaglana.
Przepis na kotlety z brokułów jest łatwy ale wymaga odrobinę czasu na przygotowanie składników. Aby skrócić czas przygotowania kaszę i brokuły możesz ugotować dzień wcześniej.
Kotlety jaglane z brokułami są wyśmienitą i zdrową propozycją na wegetariańskie kotlety. Możesz podać je na obiad, kolację czy wziąć ze sobą do pracy czy szkoły i zjeść na sycący lunch.
Alergeny w kotletach z brokułów
Lista alergenów dla kotletów z brokułów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze kotletów z brokułów
Kotlety z brokułów są smaczną i zdrową wersją wegetariańskich kotletów.
Energia i białka
(133g)
Węglowodany
(133g)
Tłuszcze
(133g)
Witaminy
(133g)
Składniki mineralne
(133g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.