Kotlety z boczniaków
- Boczniaki - 1 opakowanie (300 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Bułka tarta - 5 łyżek (100 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na kotlety z boczniaków krok po kroku
Boczniaki dobrze wypłucz i pokrój je w drobne paski.
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oliwy i wrzuć boczniaki, dopraw odrobiną vegety. Po 2 minutach dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Smaż przez 3 minuty. Zostaw do ostudzenia.
Do dużej miski dodaj boczniaki z cebulą, dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Dodaj drobno posiekany czosnek i natkę pietruszki, wszystko razem zblenduj na gładką masę. Masę odstaw na 10-15 minut, by była bardziej zwarta.
Do masy dodaj jajko i bułkę tartą. Wymieszaj wszystko ręką i uformuj małe kotleciki.
Na patelni rozgrzej resztę oliwy i smaż kotleciki po 2-3 minuty z każdej strony.
-
Barszcz ukraiński
-
Spaghetti
-
Quesadilla
-
Kotlety jajeczne
-
Kotlety ziemniaczane
-
Krokiety z kapustą i grzybami
-
Gulasz węgierski
-
Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
-
Schab ze śliwką pieczony
-
Udziec z indyka
-
Kotlety pożarskie
-
Karkówka po cygańsku
-
Łosoś pieczony
-
Krokiety z pieczarkami i serem
-
Kaczka z jabłkami
-
Schab w sosie własnym
-
Kurczak z warzywami
-
Zupa szpinakowa
-
Dania urodzinowe na ciepło
Więcej informacji na temat kotletów z boczniaków
Kotlety z boczniaków to idealna alternatywa dla tej tradycyjnej mięsnej potrawy. Na pewno przypadną do gustu miłośnikom grzybów i roślinnej kuchni. W tej wersji nie są zupełnie wegańskie, tylko wegetariańskie. Jednak usuwając z przepisu jajka i dodając więcej bułki tartej otrzymamy w pełni wegańskie kotlety z boczniaków.
W kotletach znajdują się smażone boczniaki bez panierki, które nadają wyjątkowego smaku całej potrawie. Boczniaki są cenione zwłaszcza w wegańskiej kuchni za pyszny smak i fakturę podobną do mięsa. Świetnie przyjmują smak przypraw, dlatego będą idealne do kotletów. Boczniaki są uważane za jedne ze zdrowszych grzybów, ze względu na dużą ilość związków aktywnych biologicznie. Cenione są za prozdrowotne właściwości, a także wspaniały smak. Grzyby te zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, dzięki czemu przyczyniają się do wspierania zdrowia organizmu, a także do
ochrony przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Boczniaki idealnie nadają się do smażenia, gdyż wtedy miękną, jednak ich faktura wciąż przypomina mięso.
Ten przepis kotlety mielone z boczniaków jest niesamowicie łatwy i szybki. Wystarczy kilka chwil, by przygotować to pyszne, wegetariańskie danie, które zachwyci wszystkich. To idealny pomysł na pyszny obiad. Kotlety te świetnie komponują się z gotowanymi ziemniakami czy kaszą, a także z warzywami. Sprawdzą się także jako wegetariańskie burgery w pysznej bułce z aromatycznym sosem. Nie potrzebują zbyt wielu dodatków, bo same w sobie są naprawdę pyszne i dobrze doprawione.
Kotlety z boczniaków robi się w naprawdę ekspresowym tempie, dlatego będą idealne na szybki obiad, który choć bardzo nieskomplikowany, zachwyca mnogością smaków. Kotlety nie mają panierki, dlatego są zdrowszą wersją tych tradycyjnych. Nie chłoną też tłuszczu z patelni, więc są lżejsze. Nie zawierają też mięsa, więc sprawdzą się jako obiad dla osób chcących ograniczyć ten produkt. Ze względu na ich roślinne pochodzenie nie zawierają nasyconych kwasów tłuszczowych, więc będą idealne dla osób lubiących kotlety, jednak potrzebujących ograniczyć te zrobione z mięsa.
Alergeny w kotletach z boczniaków
Lista alergenów dla kotletów z boczniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- vegeta
Wartości odżywcze kotletów z boczniaków
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.