Kotlety schabowe
- Schab wieprzowy bez kości (500 g)
- Bułka tarta - 5 łyżek (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
Przepis na kotlety schabowe krok po kroku
Mięso pokrój na 5 sporych kawałków. Kawałki rozbij na cienkie plastry.
Na mały talerzyk wbij jajko i roztrzep je widelcem. Dodaj sól, pierz i czosnek. Na drugim talerzyku wysyp bułkę tartą. Kotlety mocz najpierw w jajku, a następnie w bułce tartej.
Na patelni rozgrzej olej i układaj po jednym plastrze mięsa. Smaż po 5-7 minut z każdej strony. Usmażone kotlety wykładaj na ręcznik papierowy, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
-
Schab pieczony
-
Schab w sosie
-
Schabowe w sosie
-
Schab ze śliwkami
-
Schabowy ze śliwką
-
Schabowy ze śliwkami
-
Kaszanka
-
Schab ze śliwką pieczony
-
Rolada ze schabu
-
Schab pieczony w rękawie
-
Schab duszony
-
Roladki ze schabu
-
Schab w sosie własnym
-
Schab po cygańsku
-
Schab z piekarnika
-
Schab pieczony w piekarniku
-
Schab gotowany
-
Schab po warszawsku
-
Dania ze schabu
Więcej informacji na temat kotletów schabowych
Kotlety schabowe to idealny pomysł na tradycyjny polski obiad, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom mięsnych potraw. Są pyszne i chrupiące, dzięki czemu ciężko jest się od nich oderwać. Idealnie komponują się z gotowanymi ziemniakami i surówką. Będą świetnym pomysłem na niedzielny obiad dla całej rodziny.
Ten przepis na pyszne kotlety schabowe świetnie sprawdzi się, gdy chce się przygotować naprawdę przepyszne mięso w wyjątkowo krótkim czasie. Cały proces jest bardzo łatwy, dlatego poradzą sobie z nim osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem.
To dobry pomysł na posiłek szczególnie dla miłośników mięsnych potraw, które na pewno docenią miękki i kruchy schab, ukryty pod chrupiącą panierką z bułki tartej.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić dobre kotlety schabowe, które skradną serca wszystkich domowników, to jest to idealna inspiracja dla ciebie. Kotlety z tego przepisu wychodzą soczyste, pyszne, po prostu idealne. Dodatkowo cały proces zabiera naprawdę niewiele czasu.
Kotlety panierowane w bułce i jajku są najlepsze, to dlatego, że panierka jest naprawdę chrupiąca i miło otula schab. Do panierki dobrze jest użyć bułki tartej, jednak da się zrobić ją również z płatków owsianych czy kukurydzianych. W wersji z bułką są jednak bardziej tradycyjne.
Aby kotlet wyszedł idealny należy najpierw mięso rozbić za pomocą tłuczka. Dzięki temu jego struktura będzie lepsza, a całość bardziej soczysta i krucha. Kotlety najlepiej robić ze schabu, to idealna część mięsa wieprzowego, bez ścięgien, czy dużej ilości tłuszczu, dlatego kotlety wychodzą z niego fantastycznie pyszne. Można jednak zastąpić mięso wieprzowe, chudszym rodzajem na przykład drobiem. To opcja dla osób, które muszą ograniczać zwierzęce kwasy tłuszczowe.
Wiele osób smaży kotlety na smalcu, jednak zdrowiej będzie wybierać oliwę z oliwek, która nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych, za to jest bogata w antyoksydanty, chroniące serce przed szkodliwymi czynnikami i chorobami.
Dzięki temu przepisowi dowiesz się jak smażyć kotlety, by były zdrowsze i lżejsze.
Alergeny w kotletach schabowych
Lista alergenów dla kotletów schabowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kotletów schabowych
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.