Kotlety mielone z indyka
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Bułka tarta - 1 szklanka (215 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Bułka pszenna - 1 czerstwa bułka kajzerka (60 g)
Przepis na kotlety mielone z indyka krok po kroku
Mielone mięso z indyka umieść w dużej misce.
Bułkę umieść w średniej misce i zalej mlekiem. Gdy napęcznieje, odciśnij nadmiar mleka i przełóż bułkę do miski z mięsem.
Cebulę i czosnek obierz, zetrzyj na tarce i dodaj do dużej miski.
Do dużej miski wbij jajko. Dodaj sól, pieprz i przyprawę do mięsa mielonego. Całość wymieszaj rękoma.
Uformuj kotlety i obtocz je w bułce tartej.
Na patelni rozgrzej olej i smaż kotlety do przyrumienienia z obu stron.
-
Mielony z piekarnika
-
Kotlety mielone z piekarnika
-
Kotleciki rybne
-
Mielone z pieczarkami
-
Mielone z piekarnika
-
Kotlety mielone
-
Kotlety mielone z pieczarek
-
Klopsy mielone
-
Kotlety z soczewicy czerwonej
-
Burger domowy
-
Bryzol wołowy
-
Mielone z cukinią
-
Kotlety z kaszy jęczmiennej
-
Sznycel ministerski
-
Kotlety z mięsa z rosołu
-
Kotlety mielone bez bułki
-
Pulpety w sosie grzybowym
-
Mielony z kurczaka
-
Kotlety mielone
Więcej informacji na temat kotletów mielonych z indyka
Kotlety mielone z indyka są bardzo pyszne, nic więc dziwnego, że często podawane są na obiad (zwłaszcza dla dzieci). Przede wszystkim są delikatniejsze od kotletów z mięsa wieprzowego, a ich wykonanie nie jest trudne i nie zajmuje bardzo dużo czasu.
Jak zrobić kotlety mielone z indyka? Tak naprawdę sposobów na to, aby te kotlety wyszły dobre, jest kilka. Jeden z nich jest opisy krok po kroku w tym przepisie. Wystarczy kupić mielone mięso, dodać do niego poszczególne składniki, a później uformować kotlety i przysmażyć je na patelni. Możesz też kupić całą pierś z indyka i zmielić ją w domu przez maszynkę do mięsa. Kotlety z mięsa indyczego mogą być podpieczone na patelni, a później pieczone w piekarniku lub ugotowane w garnku.
Do mięsa mielonego można dodać więcej rzeczy niż np. przyprawa do mięsa, cebula i czosnek. Sól i mielony pieprz są właściwe obowiązkowe, ale reszta jest całkowicie dowolna. Możesz dodać coś, co lubisz. Odpowiednie będą: koperek, natka pietruszki, szczypiorek, oregano, koncentrat pomidorowy lub mielona papryka (słodka lub ostra). Kotlety mielone możesz przygotować także z ugotowanym wcześniej ryżem.
Cebulkę możesz również przyrumienić na patelni. Wystarczy rozgrzać małą patelnię, dodać 20 ml olej lub oliwy z oliwek i przesmażać cebulkę przez ok. 5 min. Następnie warto dodać przeciśnięty przez praskę lub starty na tarce czosnek. Pamiętaj jednak, aby odczekać, aż cebulka z czosnkiem ostygną, inaczej mogą ściąć surowe jajko dodane do mięsa. Kotleciki otacza się w bułce tartej, ale niektórzy wolą dodawać ją od razu do środka.
W zależności od tego, jak twarda będzie bułka, trzeba ją moczyć w mleku od 5 do 20 min. Później nie należy jej bardzo mocno odciskać, ale też nie powinna ociekać mlekiem. Warto pamiętać o tym, aby kotlety z mięsa mielonego formować zwilżonymi dłońmi.
Przepis na mielone z indyka jest prosty i nie wymaga dużych zdolności kulinarnych. Składniki z tego przepisu możesz podwoić i od razu przygotować większą liczbę kotletów. Później możesz zjeść je na zimno lub odgrzać (na patelni lub w mikrofalówce).
Alergeny w kotletach mielonych z indyka
Lista alergenów dla kotletów mielonych z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
- Bułka pszenna
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- przyprawa do mięsa mielonego
Wartości odżywcze kotletów mielonych z indyka
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.