Kotlety devolay
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 sztuki (400 g)
- Masło (20 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 łyżki (35 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka tarta - 7 łyżek (50 g)
- Olej rzepakowy - Olej do smażenia - ilość zależy od wielkości patelni. (250 ml)
Przepis na kotlety devolay krok po kroku
Posiekaj natkę pietruszki
Masło wyjmij z lodówki, wymieszaj z nim natkę pietruszki, uformuj w walec i schłodź.
Z piersi z kurczaka odetnij polędwiczki, które powinny znajdować się na spodzie piersi.
Połóż na desce polędwiczki, przykryj folią spożywczą i cienko rozbij.
Pozostałe kawałki piersi przekrój wzdłuż na wierzchu i otwórz rozcięcie, aby utworzyć kieszeń na masło.
Do powstałej kieszonki wsyp szczyptę soli i pieprzu, włóż masło i złóż rozcięte boki do środka.
Na rozcięciu ułóż rozbitą polędwiczkę, lekko przyciskając, aby się przykleiła.
Najlepiej odłożyć takie piersi na pół godziny do lodówki, ale nie jest to konieczne.
Do trzech głębokich talerzy lub miseczek nasyp kolejno mąkę, wbij jajka i wsyp bułkę tartą.
Jajka dopraw szczyptą soli i pieprzu i wymieszaj.
Pierś z kurczaka obtocz w mące, następnie w jajku, bułce tartej, ponownie w jajku i bułce tartej. Najlepiej w każdym naczyniu układać pierś z kurczaka i obsypywać ją panierką, ponieważ obracanie może uszkodzić kotleta.
Do głębokiej patelni nalej olej i rozgrzej (do około 170 stopni Celsjusza)
Kotlety wkładamy do rozgrzanego oleju i smażymy w głębokim oleju, aż panierka kotleta uzyska złoty kolor.
Gotowe kotlety wyjmujemy na ręcznik papierowy, aby wchłoną nadmiar oleju.
Więcej informacji na temat kotletów devolay
Kotlety devolay , inaczej de volaille lub kurczak po kijowsku, to nieodłączny elementem przyjęć rodzinnych jak wesela, urodziny itp. Niestety pod tą nazwą zwykle ukryty jest kotlet, który jest modyfikacją oryginalnego przepisu. Często zrobiony jest z serem, szynką, papryką czy z pietruszką, a klasyczny devolay powinien być zrobiony tylko z masłem w środku.
Mimo francuskiej nazwy przepis na devolay nie został wymyślony we Francji, lecz w Rosji dla cara Aleksandra I, który posiadał francuskiego kucharza. Tradycyjny kotlet devolay zrobiony jest piersi z kurczaka z kostką skrzydłową nadzianej masłem. Mimo że to bardzo prosty przepis to wiele osób nie wie jak zrobić devolay w klasycznej wersji. Pierś kurczaka z innymi składnikami niż masło i ewentualnie natka pietruszki nie jest już kotletem devolay. Kotlet ten otoczony jest w panierce z mąki, bułki tartej i jajka. Zwykle panierowanie powtarza się dwukrotnie, aby mieć pewność, że powstanie idealna panierka, z której nie wypłynie w trakcie smażenia masło. Pozwala to uzyskać chrupiącą, złotą powłokę na powierzchni kotleta i soczyste mięso w środku.
Masło, którego użyjesz do nadziania kotleta devolay, dobrze jest wyjąć wcześniej, uformować z plastycznego masła wałek i schłodzić.
Dla większości osób to jak zawijać pierś z kurczaka w kotleta jest najtrudniejszym etapem. Najprostsze jest zawijanie w kształt naturalny dla piersi z kurczaka. Piersi z kurczaka zwykle u dołu posiadają kawałek mięsa nazywany polędwiczką. Należy ją odciąć i delikatnie rozbić, najlepiej przez folię. Resztę piersi z kurczaka trzeba otworzyć, nacinając wzdłuż na górze i rozchylić kawałki mięsa na boki. Dzięki temu pośrodku mamy miejsce na nadzienie. Środek piersi posypujemy solą i pieprzem, a następnie wkładamy wałeczek z masła. Teraz składamy z powrotem boki piersi i na wierzchu, gdzie rozcinaliśmy pierś i układamy rozbitą wcześniej polędwiczkę z kurczaka. Tak zabezpieczamy nasze masło, aby nie wypłynęło. Potem już tylko panierujemy i smażymy w głębokim tłuszczu. Tak oto powstaje idealny kotlet devolay.
Takie kotlety nie są dietetyczną potrawą, ale od czasu do czasu można sobie pozwolić na takiego kotlecika.
Alergeny w kotletach devolay
Lista alergenów dla kotletów devolay przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kotletów devolay
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.