Kotlety buraczane
- Burak - 3 szt (315 g)
- Kasza jaglana - 3/4 szklanki (150 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Płatki owsiane - 1/2 szklanki (60 g)
Przepis na kotlety buraczane krok po kroku
Buraki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Kaszę ugotuj według instrukcji na opakowaniu i ostudź, dodaj do buraczków.
Płatki owsiane zmiel w młynku na pył i dodaj do reszty składników.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni z rozgrzaną oliwą. Gdy będzie rumiana dodaj do reszty składników.
Do miski ze składnikami wbij jaja i przypraw solą, pieprzem, kminem, papryką i czosnkiem. Wszystko wymieszaj ręką i uformuj małe kotleciki.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem i poukładaj na niej kotleciki w dość sporej odległości. Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40 minut.
-
Zupa ogórkowa
-
Zupa pieczarkowa
-
Zupa kalafiorowa
-
Surówka z marchewki
-
Kurczak po tajwańsku
-
Filet z kurczaka
-
Kotlety z kalafiora
-
Polędwica w sosie kurkowym
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Krem z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Ryż z warzywami
-
Zupa z ciecierzycy
-
Kotlety z soczewicy
-
Kotlety z ciecierzycy
-
Kofta
-
Pałki z kurczaka
-
Polędwica z indyka
-
Zdrowy obiad
Więcej informacji na temat kotletów buraczanych
Kotlety buraczane to idealna alternatywa dla tradycyjnego, mięsnego dania. Robi się je naprawdę szybko, a są przepyszne i naprawdę przekonają do siebie nawet największego krytyka kulinarnego. Ze względu na dużą zawartość buraków mają przepiękny ciemno różowy kolor, a duża ilość przypraw sprawia, że są niesamowicie aromatyczne. Pięknie prezentują się na stole, a także w sałatce czy burgerze.
Kotlety najlepiej smakują pieczone, są wtedy również bardziej zdrowe, ze względu na zmniejszoną ilość tłuszczów i brak obróbki termicznej, podczas której mogą powstawać niebezpieczne związki. Kotleciki są przez to odpowiednio suche i kruche. Dlatego osoby, które wolą bardziej soczyste dodatki do drugiego dania powinny dodać odrobiny bulionu do masy lub podawać kotleciki z sosem. Idealnie komponują się z sosem koperkowo ziołowym, a także jogurtowym.
Te jaglane kotlety z buraka czerwonego to świetny pomysł na obiad dla całej rodziny. To dobry sposób na przemycenie większej ilości warzyw do codziennego menu, zwłaszcza u dzieci, które niechętnie sięgają po te w surowej wersji. Kotleciki z buraka są naprawdę smaczne, więc na pewno przypadną do gustu również najmłodszym. W dodatku są bardziej zdrową opcją, pełną błonnika i witamin.
Kotlety wegetariańskie z buraków łatwo można przekształcić w wersję zupełnie wegańską. Wystarczy do masy buraczano jaglanej nie dodawać jajek. I choć masa będzie wtedy bardziej rzadka, to można zagęścić ją większą ilością płatków owsianych. Dzięki temu będą również wspaniałą opcją na w pełni roślinny posiłek.
Najprościej zrobić kotlety z surowych warzyw, jednak wyjdą pyszne także z gotowanych buraków. Wersja bez gotowania świetnie sprawdzi się dla tych, którzy nie lubią spędzać w kuchni zbyt wiele czasu, a kochają dobre i proste jedzenie.
W przepisie do zagęszczenia masy buraczanej używa się kaszy jaglanej, która jest bezglutenowa, co na pewno docenią osoby z celiakią, ale także zawiera mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych. Ma bardzo łagodny i neutralny smak, dlatego świetnie nadaje się do tych kotlecików.
Alergeny w kotletach buraczanych
Lista alergenów dla kotletów buraczanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
Wartości odżywcze kotletów buraczanych
To idealny zamiennik mięsnych kotletów. Te z buraka są zdrowsze, lżejsze i mają więcej błonnika. Do tego smażenie zostało zastąpione lepszą obróbką termiczną.
Energia i białka
(242g)
Węglowodany
(242g)
Tłuszcze
(242g)
Witaminy
(242g)
Składniki mineralne
(242g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.