Kotlet z jajka
- Jajko (6 szt.)
- Bułka tarta - 4 łyżki (80 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (45 g)
- Szczypiorek - 1 łyżka (20 g)
- Oliwa z oliwek - 5 łyżek (75 ml)
Przepis na kotlet z jajka krok po kroku
5 jajek ugotuj w garnku na twardo. Następnie ostudź je i obierz.
Jajka przenieś do miski i dokładnie rozdrobnij za pomocą widelca. Wbij jajko, dodaj sól, pieprz, natkę pietruszki, szczypiorek i bułkę tartą. Całość wymieszaj, by powstała jednolita masa.
Z masy uformuj okrągłe kotleciki i lekko spłaszcz je ręką.
Na patelni rozgrzej oliwę i smaż na niej kotlety z obu stron, po 3 minuty.
Więcej informacji na temat kotleta z jajka
Kotlet z jajka jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnej mięsnej wersji. Będą świetną opcją na pyszny posiłek dla całej rodziny. Można je podawać z sosem lub bez dodatków. Najlepiej komponują się z kaszą i warzywami. Będą świetnym pomysłem na szybki, ale tradycyjny obiad w zdrowszej odsłonie.
Przepis na kotlety z jajek jest niezwykle łatwy, można je przygotować w kilkanaście minut. Warto jednak pamiętać, że wcześniej należy ugotować jajka. Muszą być ugotowane całkowicie na twardo, dzięki temu łatwiej będzie skleić z nich kotleciki. W tej wersji dodaje się do nich bułki tartej, by dobrze się trzymały, dzięki czemu nie są bezglutenowe. By były odpowiednie dla osób z celiakią wystarczy zamienić zwykłą bułkę tartą na panier z ciecierzycy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kotlety z jajek, by były niezbyt skomplikowane, ale naprawdę pyszne, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstają z niego bardzo sycące kotlety, bez grama mięsa, co na pewno zainteresuje wszystkie osoby na diecie wegetariańskiej. Taka opcja jest dużo zdrowsza. Według najnowszych zaleceń żywieniowych powinno się co najmniej dwa razy w tygodniu zamienić mięso na inny produkt białkowy. To dużo zdrowsze dla układu krwionośnego, ale także dla planety. Jajka zawierają naprawdę sporo białka, dzięki czemu są idealną alternatywą dla drobiu. Są również bardzo sycące, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na obiad.
To bardzo pyszne kotleciki, do których nie trzeba dodawać zbyt dużo przypraw. Wystarczą tylko świeże zioła. Idealnie sprawdzi się pietruszka i szczypiorek, ale można dodać również koperku. Ważne, by użyć naprawdę sporej ilości ziół, tak by było je czuć po usmażeniu.
Te kotleciki to super pomysł na danie dla osób chcących zminimalizować udział mięsa w diecie. Smakują tak dobrze jak tradycyjna wersja, ale są znacznie zdrowsze. W dodatku są naprawdę szybkie. Będą również dobre dla dzieci. I choć są bez mięsa, tylko z jaj gotowanych, to naprawdę bardzo sycą i sprawiają, że nie ma się ochoty podjadać między posiłkami.
Alergeny w kotlecie z jajka
Lista alergenów dla kotleta z jajka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze kotleta z jajka
To zdrowa opcja na obiad, warto dodać do kotletów kaszę i surówkę z warzyw, by stworzyć zbilansowany posiłek.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.