Kopytka z sosem grzybowym
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Jajko (1 szt.)
- Świeże leśne grzyby (400 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 szklanka (250 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na kopytka z sosem grzybowym krok po kroku
Ziemniaki ugotuj w lekko osolonej wodzie do miękkości. Następnie ostudź je i przeciśnij przez praskę.
Do masy ziemniaczanej dodaj mąkę, odrobinę soli i wbij jajko. Całość wymieszaj i wyrób na jednolitą masę.
Ciasto podziel na 6 części, a z każdej uformuj wałeczek. Wycinaj z wałeczków małe kopytka krojąc nożem pod niewielkim kątem.
W dużym garnku zagotuj wodę i lekko ją posól. Wrzucaj do niej partiami kluski i gotuj 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekaną drobno cebulę. Gdy będzie rumiana, dodaj do niej oczyszczone i pokrojone na małe kawałki grzyby. Całość smaż 5 minut.
Grzyby zalej śmietanką i duś przez 15 minut.
Dopraw je solą, pieprzem, gałką i ziołami.
Kopytka podawaj polane sosem.
-
Kopytka
-
Kopytka z serem
-
Kopytka leniwe
-
Kopytka ziemniaczane
-
Kopytka ze szpinakiem
-
Kopytka z Thermomixu
-
Kopytka z twarogiem
-
Kopytka z dyni
-
Kopytka na słodko
-
Kopytka z sosem pieczarkowym
-
Kopytka z batatów
-
Kopytka bezglutenowe
-
Kopytka z mąką ziemniaczaną
-
Pierogi leniwe Thermomix
-
Kopytka szpinakowe
-
Kopytka z gulaszem
-
Kopytka buraczane
-
Kopytka z kaszy jaglanej
-
Kopytka
Więcej informacji na temat kopytek z sosem grzybowym
Kopytka z sosem grzybowym będą idealnym wyborem dla wszystkich miłośników naprawdę pysznych dań. Całość robi się bardzo prosto, a efekt końcowy jest zachwycający. Proste ziemniaczane kluski smakują idealnie, dopełnione kremowym i aromatycznym sosem na bazie świeżych grzybów. Do całości potrzeba niezbyt dużo składników, a danie sprawdzi się idealnie jako posiłek dla całej rodziny, gdyż jest niezwykle sycące.
Ten prosty przepis na kopytka z sosem grzybowym świetnie sprawdzi się na co dzień. Całość jest nieskomplikowana, a całe przygotowanie można podzielić na dwa etapy. Przygotowanie kopytek, a następnie sosu. Kluski można również zrobić dzień wcześniej, by całość była jeszcze szybsza. W przypadku braku czasu można również skorzystać z gotowych kopytek, które są łatwo dostępne w sklepach. Do zrobienia klusek można użyć świeżo ugotowanych ziemniaków, albo wykorzystać nadmiar który został z poprzedniego dnia. To wspaniały sposób na ograniczenie marnowania żywości, który pozwala ziemniakom zyskać drugie, znacznie smaczniejsze życie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kopytka z sosem grzybowym, by były niezwykle smaczne, a przy tym bardzo łatwe, ten przepis przypadnie ci do gustu. Całość nie zabiera zbyt dużo czasu i można ją zrobić w kilka chwil. To dobra opcja również dla początkujących kucharzy, gdyż cały proces jest dokładnie opisany krok po kroku.
Główną rolę w tym przepisie odgrywają niewątpliwie świeże grzyby. To dlatego, że wspaniale poprawiają smak wszystkich dań. To danie najlepiej smakuje jesienią, kiedy można bez problemu w sklepach dostać świeże grzyby, gdyż jest to ich sezon. Można również do przygotowania dania użyć własnoręcznie nazbieranych. Równie dobre będą mrożone grzyby leśne, które są dostępne w sklepach cały rok, to dobra opcja na zrobienie tego dania poza sezonem.
To danie idealnie sprawdzi się zwłaszcza na obiad, ale również na kolację. To ze względu na jego dużą sytość. W dodatku jest niezwykle pyszne, więc na pewno przypadnie do gustu wszystkim domownikom. Całość wspaniale dopełnia domowy sos grzybowy, który świetnie komponuje się z kluseczkami.
Alergeny w kopytkach z sosem grzybowym
Lista alergenów dla kopytek z sosem grzybowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze kopytek z sosem grzybowym
To niezwykle smaczne danie, jednak nie powinno gościć zbyt często w menu osób z cukrzycą ze względu na niewielka ilość błonnika.
Energia i białka
(538g)
Węglowodany
(538g)
Tłuszcze
(538g)
Witaminy
(538g)
Składniki mineralne
(538g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.