Kopytka z batatów
- Bataty - 3 duże sztuki (750 g)
- Mąka ryżowa - 0,5 szklanki (75 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 4 łyżki (96 g)
Przepis na kopytka z batatów krok po kroku
Bataty umyj i owiń folią aluminiową i piecz około 60 minut w 220 stopniach.
Bataty pozostaw do ostudzenia, następnie przekrój, wydrąż miąższ i przełóż do miski.
Dodaj mąkę ryżową i ziemniaczaną oraz 0,5 łyżeczki soli.
Zagnieć ciasto.
W dużym garnku zagotuj wodę z 1 łyżeczką soli.
Z ciasta uformuj walce, krój je na kawałki pod kątem.
Kopytka wrzucaj na gotującą się wodę i gotuj 2 minuty od wypłynięcia. .
Nie dopuszczaj do wrzenia
-
Kopytka
-
Kopytka z serem
-
Kopytka leniwe
-
Kopytka ziemniaczane
-
Kopytka ze szpinakiem
-
Kopytka z Thermomixu
-
Kopytka z twarogiem
-
Kopytka z dyni
-
Kopytka na słodko
-
Kopytka z sosem pieczarkowym
-
Kopytka bezglutenowe
-
Kopytka z mąką ziemniaczaną
-
Pierogi leniwe Thermomix
-
Kopytka szpinakowe
-
Kopytka z gulaszem
-
Kopytka z sosem grzybowym
-
Kopytka buraczane
-
Kopytka z kaszy jaglanej
-
Kopytka
Więcej informacji na temat kopytek z batatów
Kopytka to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej. Przygotowywane jest z gotowanych ziemniaków, które następnie są mielone i łączone z mąką i jajkiem w ciasto. Ciasto następnie się roluje, tnie na kawałki i gotuje na wrzącej wodzie. Podobnym rodzajem dania są kluski leniwe. Te jednak przygotowywane są ziemniaków i sera twarogowego lub jedynie z sera twarogowego. Kopyta zazwyczaj podawane są na słono a kluski leniwe na słodko z cukrem i cynamonem.
Kopytka z batatów to wyśmienity rodzaj dania przygotowany ze słodkich ziemniaków. Kopytka te są wegańskie i bezglutenowe, do ich przygotowania wykorzystasz jedynie mąkę. Ponieważ zawierają bataty, mąkę ryżową i skrobię ziemniaczaną posiadają one wysoki indeks glikemiczny i raczej nie są daniem fit. Daniem podobnym do naszych kopytek, wywodzącym się z kuchni włoskiej są gnocchi. Różnicą w przygotowaniu tych dań jest to, że do gnocchi ziemniaki gotuje się w mundurkach. Ziemniaki tak gotowane mają odrobinę inny smak co nadaje wyjątkowego charakteru. Gnocchi z batatów jest również znane w kuchni włoskiej. Przygotowuje się z pieczonych w mundurkach ziemniaków słodkich. W Polsce znane są także kopytka z batatów i kaszy jaglanej. Mają one wyjątkowy, słodko-orzechowy smak. Do ich przygotowania kaszę gotuje się w wodzie, a następnie łączy z puree ze słodkich ziemniaków oraz mąką i jajkiem. Kopytka z batatów możesz podać z masłem szałwiowym i parmezanem, z pieczonymi burakami i rukolą, z groszkiem, z pesto, sosem grzybowym czy sosem serowym. Ich wyrazisty smak najlepiej podkreślają proste dodatki w tym przypadku im mniej znaczy lepiej. Dlatego zacznij przygodę z tym daniem od podania ich z masłem szałwiowym i parmezanem.
Kluski z batatów są wyśmienitym daniem, które przygotujesz w podobny sposób jak klasyczne kopytka, jednak będą one wyjątkowym urozmaiceniem tradycyjnej potrawy. Są one równie łatwe w przygotowaniu, przepis jest prosty i nie sprawi problemu nawet osobom początkującym w gotowaniu.
Alergeny w kopytkach z batatów
Lista alergenów dla kopytek z batatów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kopytka z batatów
Wartości odżywcze kopytek z batatów
Bezglutenowe kopytka z batatów są świetnym urozmaiceniem od tradycyjnego dania. Danie jest zdrowe jednak nie powinno być spożywane często i w większych ilościach przez osoby będące na diecie o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(420g)
Węglowodany
(420g)
Tłuszcze
(420g)
Witaminy
(420g)
Składniki mineralne
(420g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.