Konfitury z cebuli
- Cebula (500 g)
- Ocet balsamiczny (45 ml)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Cukier (20 g)
Przepis na konfitury z cebuli krok po kroku
Cebulę obierz i posiekaj w piórka.
W garnku rozgrzej tłuszcz i wrzuć do niego cebulę.
Cebulę oblej octem i cukrem i smaż, od czasu do czasu mieszając.
Gdy cebula zmięknie, przełóż ją do słoiczka.
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura malinowa
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitur z cebuli
Konfitury z cebuli to doskonały dodatek do wielu różnych dań. Ma pyszny, lekko słodki smak, który świetnie łączy się zarówno z daniami mięsnymi, jak i jarskimi.
Przepis na konfiturę z cebuli to doskonały pomysł na dodatek do burgera. Cebula to warzywo niezwykle popularne w Polskiej kuchni. Zarówno w formie surowej, jak i tej po obróbce. To również cenne źródło prozdrowotnych związków. Cebula zawiera związki siarki, które mają głównie działanie bakteriobójcze, to właśnie dzięki nim znana jest ze swoich antybiotycznych właściwości. Inną taką substancją jest kwercetyna, która podejrzewana jest o działanie antyalergiczne. Obniża również ciśnienie krwi i ma właściwości przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe. Poza tym cebula jest też dobrym źródłem wielu antyoksydantów, dzięki czemu walczy z wolnymi rodnikami i minimalizuje stan zapalny w organizmie. Ze względu na dużą liczbę substancji, a także różnych właściwości zdrowotnych bardzo często polecana jest w czasie przeziębień, a także innych infekcji. Konfitura z cebuli jest świetnym sposobem na włączenie do swojej diety tego warzywa w ciekawej formie. Konfiturę można dodawać do sałatek, czy burgerów. Sprawdzi się również jako dodatek do kotletów, położony na wierzchu. Można jej użyć także jako alternatywy sosu na przykład do pierogów. Jest tak smaczna, a przy okazji łączy się z wieloma różnymi produktami. Sprawdza się doskonale z wołowiną, ale też z drobiem. Ze względu na swój smak będzie dobrą przeciwwagą dla mdłych warzyw.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić konfitury z cebuli, która będzie szybka, łatwa, a przy okazji naprawdę smaczna, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Do przygotowania pysznej konfitury z cebuli wystarczy tylko jędrna i smaczna cebula. Można równie sięgnąć po czerwoną. To najlepsza opcja dla wszystkich miłośników ciekawych smaków. Ten na pewno taki jest. To dlatego, że cebula, choć zwykle bardzo ostra, to po obróbce termicznej jest po prostu fantastyczne. By zrobić tą konfiturę wcale nie trzeba posiadać dużego doświadczenia kulinarnego.
Alergeny w konfiturach z cebuli
Lista alergenów dla konfitur z cebuli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfitury z cebuli
Wartości odżywcze konfitur z cebuli
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(153g)
Węglowodany
(153g)
Tłuszcze
(153g)
Witaminy
(153g)
Składniki mineralne
(153g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.