Konfitura z rabarbaru
- Rabarbar (1000 g)
- Cukier (250 g)
Przepis na konfiturę z rabarbaru krok po kroku
Umyj i oczyść rabarbar. Usuń liście.
Pokrój rabarbar na niewielkie kawałki.
Umieść rabarbar w garnku i wsyp cukier.
Pozostaw na całą noc (temperatura pokojowa).
Po tym czasie dodaj 2 łyżki startego na tarce świeżego imbiru.
Dodaj też startą skórkę z całej cytryny.
Gotuj wszystko na minimalnym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż do miękkości, gdy rabarbar będzie się rozpadał. To potrwa około 45 minut.
Konfiturę przełóż do słoików i dobrze zakręć.
Pasteryzuj słoiki 15 minut.
Wyjmij gorące słoiki i ustaw do góry dnem.
Ostudź i schowaj do przechowania.
Więcej informacji na temat konfitury z rabarbaru
Konfitura z rabarbaru z dodatkiem imbiru jest doskonała do wytrawnych potraw, na przykład do mięsa lub serów. Zobacz, jak zrobić konfiturę z rabarbaru na zimę do słoików. Te pyszne, domowe przetwory są super także do deserów. Konfitura z rabarbaru jest smaczna, kwaskowa z nutą słodyczy. Imbir nadaje dobrego aromatu, przy czym fajnie rozgrzewa. To najlepszy pomysł na zimową konfiturę do słoików. Wykorzystaj ją później do mięsa, na przykład podając ją na desce wędlin i serów. Możesz także zrobić z nią na przykład naleśniki.
Konfitura z rabarbaru to znany w kuchni skandynawskiej dodatek do potraw. Hiram to nazwa tego smacznego, rabarbarowego przetworu do słoika na zimę. Dobra, domowa konfitura z rabarbaru to dodatek o wielu zastosowaniach. Świetna zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Domowa konfitura jest najlepsza do mięs (pieczonych, grillowanych albo smażonych). Pyszna będzie w połączeniu z serem pleśniowym czy białym. Konfitura jest bardzo smaczna w sałatce (na przykład z mozzarellą, burakiem, pesto zielonym i orzechami). Można posmarować nią racuszki albo placki na słodko. Pyszna konfitura może być wykorzystana do ciasta. Przepis na konfiturę z rabarbaru jest naprawdę bardzo prosty. Samo przygotowanie jest szybkie. Dobra może być także w połączeniu z chlebem lub chałką.
Do przepisu na konfiturę z rabarbaru użyj łodyg. Obierz warzywo (rabarbar) z liści rabarbaru, usuń też zdrewniałe części łodygi. Jeżeli masz młody rabarbar, łodygi zwykle są elastyczne i nie ma konieczności usuwania twardych części. Starsze warzywo może mieć już twarde części, które w konfiturze nie będą zbyt przyjemne.
Uważaj na ilość imbiru. Imbir jest ostry w smaku, więc lepiej zawsze dać go mniej, a w razie potrzeby dodać więcej. Najlepiej jest użyć imbiru świeżego. Przepis na konfiturę z rabarbaru należy dopasować pod swoje kubki smakowe. Jeżeli będzie zbyt mała ilość cukru, dodaj go więcej. Konfitura z rabarbaru najlepsza będzie, gdy dodasz także skórkę z cytryny. Imbir i cytryna sprawi, że to będzie dobry sposób na wytrawne przekąski.
Co zrobić z liści rabarbaru? Najlepiej jest ich nie używać. W liściach rabarbaru znajduje się największa ilość kwasu szczawiowego, który w nadmiarze niekorzystnie działa na organizm. Co prawda trzeba by było zjeść dużą ilość liści rabarbaru, by uzyskać dawkę trującą lub śmiertelną, ale warto mieć to na uwadze. Powinny tego przestrzegać głównie osoby, które chorują na nerki (mogą powstawać kamienie w nerkach, a w konsekwencji tego także niewydolność) oraz mają dnę moczanową.
Alergeny w konfiturze z rabarbaru
Lista alergenów dla konfitury z rabarbaru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfiturę z rabarbaru
Wartości odżywcze konfitury z rabarbaru
Rabarbar zawiera dużą ilość kwasu szczawiowego. Nie jest zalecany osobom, które chorują na nerki (mogą powstawać kamienie, a w konsekwencji niewydolność) lub mają dnę moczanową.
Energia i białka
(83g)
Węglowodany
(83g)
Tłuszcze
(83g)
Witaminy
(83g)
Składniki mineralne
(83g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.