Konfitura z pomarańczy
- Pomarańcza - 10 sztuk (2500 g)
- Cukier (500 g)
Przepis na konfiturę z pomarańczy krok po kroku
Umyj pomarańcze i cienko obkrój skórkę.
Gotuj w wodzie skórki około 10 minut.
Z pomarańczy odkrój białe części i nożykiem wykrawaj cząstki pomarańczy, tak aby mieć sam miąższ, bez białych elementów. Rób to nad miską, ponieważ z pomarańczy będzie leciał sok.
Po wykrojeniu wszystkich cząstek wyciśnij resztki pomarańczy, aby uzyskać jak najwięcej soku.
Ugotowane skórki opłucz pod chłodną wodą i pokrój w drobną kostkę.
Cząstki pomarańczy gotuj razem z sokiem, cukrem i skórkami około 2 godzin.
Po tym czasie zostaw je do wystygnięca.
Na drugi dzień gotuj jeszcze godzinę lub 2 zależnie od konsystencji jaką chcesz uzyskać.
Gotową konfiturę przelej do słoików, zakręć i odstaw do góry dnem do wystudzenia.
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura malinowa
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury z pomarańczy
Konfitura z pomarańczy zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale także smakiem i aromatem. Zrobiona jest nie tylko z miąższu, ale z całych pomarańczy także ze skórką. Można ją dodać do ciast, ciasteczek, na kanapki, a także do różnych dań mięsnych, jak pasztety. Konfitura pomarańczowa do herbaty także pasuje idealnie. Można nią zastąpić miód lub inny słodzik w herbacie. Poza słodkim smakiem nasza herbata uzyska pomarańczowy smak i aromat.
Jak zrobić konfiturę z pomarańczy?
Przygotowanie takiej konfitury z całych pomarańczy jest bardzo proste. Zaczynamy od umycia pomarańczy, ponieważ będziemy wykorzystywać, także skórki. Z pomarańczy delikatnie i bardzo cienko ścinamy skórkę. Następnie gotujemy ją około 10 minut. W tym czasie filetujemy pomarańczę. Potrzebny będzie do tego ostry nożyk i miska. Zaczynamy od odcięcia białych elementów z pomarańczy i odsłonięcia miąższu. Pomarańczę trzymamy nad miską i ostrożnie nożykiem wycinamy kawałki miąższu, pomiędzy białymi elementami. W trakcie będzie leciał z pomarańczy sok, dlatego najlepiej robić to właśnie nad miską. Po wycięciu wszystkich cząstek pomarańczy wyciskamy z resztek sok i przechodzimy do kolejnej i powtarzamy to ze wszystkimi pomarańczami. Po 10 minutach gotowania skórek wyjmujemy je z wody i płuczemy chłodną wodą. Następnie kroimy je w drobną kostkę. Do garnka przekładamy cząstki pomarańczy i pokrojoną skórkę pomarańczową. I gotujemy około 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Po tym czasie zostawiamy konfiturę z pomarańczy na noc do wystygnięcia. Na drugi dzień gotujemy jeszcze godzinę lub dwie zależnie jak gęstą chcemy uzyskać konfiturę. Gorącą konfiturą wypełniamy słoiki i szczelnie zakręcamy. Kładziemy je dnem do góry i zostawiamy do wystygnięcia. W ten sposób jest już gotowa konfitura ze skórek pomarańczy. Takie słoiczki można przechowywać przez cały rok i cieszyć się jej smakiem, kiedy tylko mamy na to ochotę. Taka konfitura idealnie sprawdzi się do różnych kanapek, w tym kanapek z serem pleśniowym lub pasztetem, a także przeróżnych słodkości.
Alergeny w konfiturze z pomarańczy
Lista alergenów dla konfitury z pomarańczy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfiturę z pomarańczy
Wartości odżywcze konfitury z pomarańczy
Żeby obniżyć indeks glikemiczny konfitury z pomarańczy zastąp cukier słodzikiem.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.