Konfitura z jarzębiny
- Jarzębina (owoce świeże) (3000 g)
- Cukier (700 g)
Przepis na konfiturę z jarzębiny krok po kroku
Owoce jarzębiny umyj i osusz.
Suche owoce włóż do zamrażarki i pozostaw na dwa dni.
Zamrożone owoce przełóż do garnka.
Wlej do nich wrzącą wodę (tak, by zalała owoce w całości). Pozostaw na 10 minut.
Odcedź owoce.
Gdy owoce się moczą, zagotuj 600 ml wody, cukier, skórkę otartą z jednej pomarańczy oraz łyżeczkę startego imbiru.
Po odsączeniu owoców dodaj je do gotującej się wody z cukrem.
Całość gotuj około 30 minut na średniej mocy palnika do zmięknięcia owoców. Mieszaj konfiturę, potrząsając garnkiem.
Przestań gotować, odstaw na 3 godziny.
Po tym czasie ponownie gotuj około 25 minut na małym ogniu. Mieszaj czasami łyżką.
Odstaw na 3 godziny.
Ostatni raz gotuj około 20 minut na minimalnym ogniu. Mieszaj od czasu do czasu łyżką.
Przełóż gorącą konfiturę do słoików.
Pasteryzuj słoiki 20 minut.
Gorące słoiki wyjmij z garnka i studź do góry dnem.
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury z jarzębiny
Konfitura z jarzębiny może być dobrym dodatkiem do mięs i deserów. Spróbuj i zobacz ile cukru dodać i jak zrobić konfiturę z jarzębiny do słoików nie tylko na zimę. Taka domowa konfitura z jarzębiny ma pyszny smak i łatwo zrobisz ją w domu. Dodatek imbiru sprawia, że to najlepszy pomysł na to, by podać ją z wytrawnymi potrawami. Pomarańczowa skórka natomiast nadaje idealny aromat. Przepis na konfiturę z jarzębiny w słoikach na zimę zrobisz w prosty sposób w domu. To smaczny pomysł na zdrowe przetwory.
Z jarzębiny można zrobić konfiturę. Masz ją w domu? Korzystaj. Przepis na konfiturę z jarzębiny składa się z owoców jarzębiny, wody, cukru, imbiru i skórki pomarańczowej. Surowe owoce są trujące, ale poddane mrożeniu i gotowaniu już takich trujących właściwości nie posiadają. Konfitura z jarzębiny jest odpowiednim pomysłem na to, by zadbać o odporność w zimie. Posiada bowiem bardzo dużą ilość witaminy C. Domowa konfitura jest najlepsza, gdy potrzebujesz czegoś, co działa moczopędnie. Jak zrobisz konfiturę z jarzębiny, dostarczasz do organizmu przeciwutleniacze. Konfitura jest najlepsza, gdy masz zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Zastosowań ma wiele, więc są to dobre przetwory o korzystnym działaniu.
Jak zrobić konfiturę z jarzębiny w domowych warunkach? Ile cukru dodać? Sprawdź! Na początku, do przepisu na konfiturę z jarzębiny należy przygotować owoce. By jarzębina straciła (lub obniżyła) poziom cierpkiego smaku, konieczne jest to, by owoce umyć, wysuszyć i zamrozić. Dobrze jest trzymać owoce w zamrażarce przez 2 dni. Po tym czasie owoce zalej wrzątkiem i trzymaj przez 10 minut. Odcedź. W czasie moczenia zagotuj wodę z cukrem, imbirem i skórką pomarańczową. Dodaj namoczone owoce i gotuj. Konfitura z jarzębiny powinna gotować się 3 razy. Pierwszy raz powinien trwać 30 minut (na średnim ogniu). W tym czasie nie mieszaj łyżką, a potrząśnij garnkiem. Odstaw na 3 godziny i ponownie gotuj już 25 minut – mała moc palnika. Mieszaj teraz łyżką. Znowu odstaw na kolejne 3 godziny i ostatni raz gotuj przez 20 minut na minimalnej mocy palnika (także mieszaj łyżką). Przełóż gorącą konfiturę do słoików, zakręć i ustaw słoiki w garnku na ściereczce (w odstępach). Wlej wodę w ¾ wysokości słoików i gotuj 20 minut od zagotowania wody. Po pasteryzacji wyjmij gorące słoiki i ustaw do góry dnem – ostudź. Konfitura z jarzębiny jest gotowa.
To, ile cukru dodać, zależy od Twoich preferencji smakowych i od smaku owoców jarzębiny. Możesz spróbować konfitury po pierwszym gotowaniu i wtedy ewentualnie dosłodzić.
Alergeny w konfiturze z jarzębiny
Lista alergenów dla konfitury z jarzębiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na konfiturę z jarzębiny nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- skórka pomarańczy
Wartości odżywcze konfitury z jarzębiny
Owoców jarzębiny nie wolno jeść na surowo, ponieważ zawierają sorbinę (trującą substancję) - powoduje rozwolnienie i wymioty. Po obróbce termicznej lub mrożeniu owoce są w pełni jadalne. Jarzębina to doskonałe źródło witaminy C. Działa moczopędnie i ma właściwości przeciwnowotworowe.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.