Składniki dla 50 porcji
  • Jarzębina (owoce świeże) 3000 g
  • Cukier 700 g
Liczba porcji:
Przyprawy
imbir świeży, skórka pomarańczy
To będzie niezbędne
garnek, słoiki, ściereczka

Przepis na konfiturę z jarzębiny krok po kroku

Owoce jarzębiny umyj i osusz.

Suche owoce włóż do zamrażarki i pozostaw na dwa dni.

Zamrożone owoce przełóż do garnka.

Wlej do nich wrzącą wodę (tak, by zalała owoce w całości). Pozostaw na 10 minut.

Odcedź owoce.

Gdy owoce się moczą, zagotuj 600 ml wody, cukier, skórkę otartą z jednej pomarańczy oraz łyżeczkę startego imbiru.

Po odsączeniu owoców dodaj je do gotującej się wody z cukrem.

Całość gotuj około 30 minut na średniej mocy palnika do zmięknięcia owoców. Mieszaj konfiturę, potrząsając garnkiem.

Przestań gotować, odstaw na 3 godziny.

Po tym czasie ponownie gotuj około 25 minut na małym ogniu. Mieszaj czasami łyżką.

Odstaw na 3 godziny.

Ostatni raz gotuj około 20 minut na minimalnym ogniu. Mieszaj od czasu do czasu łyżką.

Przełóż gorącą konfiturę do słoików.

Pasteryzuj słoiki 20 minut.

Gorące słoiki wyjmij z garnka i studź do góry dnem.

Konfitura z jarzębiny
Konfitura z jarzębiny - cechy przepisu
Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - konfitura z jarzębiny

W skrócie
Kalorii w porcji
53 kcal
Wielkość
jednej porcji
74 g
Indeks glikemiczny
58

Wartości odżywcze konfitury z jarzębiny

na 100g gotowej potrawy

Owoców jarzębiny nie wolno jeść na surowo, ponieważ zawierają sorbinę (trującą substancję) - powoduje rozwolnienie i wymioty. Po obróbce termicznej lub mrożeniu owoce są w pełni jadalne. Jarzębina to doskonałe źródło witaminy C. Działa moczopędnie i ma właściwości przeciwnowotworowe.

Szacunkowy indeks glikemiczny konfitury z jarzębiny 58
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w konfiturze z jarzębiny

Lista alergenów dla konfitury z jarzębiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na konfiturę z jarzębiny nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • skórka pomarańczy
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Więcej informacji na temat konfitury z jarzębiny

Konfitura z jarzębiny może być dobrym dodatkiem do mięs i deserów. Spróbuj i zobacz ile cukru dodać i jak zrobić konfiturę z jarzębiny do słoików nie tylko na zimę. Taka domowa konfitura z jarzębiny ma pyszny smak i łatwo zrobisz ją w domu. Dodatek imbiru sprawia, że to najlepszy pomysł na to, by podać ją z wytrawnymi potrawami. Pomarańczowa skórka natomiast nadaje idealny aromat. Przepis na konfiturę z jarzębiny w słoikach na zimę zrobisz w prosty sposób w domu. To smaczny pomysł na zdrowe przetwory.

Z jarzębiny można zrobić konfiturę. Masz ją w domu? Korzystaj. Przepis na konfiturę z jarzębiny składa się z owoców jarzębiny, wody, cukru, imbiru i skórki pomarańczowej. Surowe owoce są trujące, ale poddane mrożeniu i gotowaniu już takich trujących właściwości nie posiadają. Konfitura z jarzębiny jest odpowiednim pomysłem na to, by zadbać o odporność w zimie. Posiada bowiem bardzo dużą ilość witaminy C. Domowa konfitura jest najlepsza, gdy potrzebujesz czegoś, co działa moczopędnie. Jak zrobisz konfiturę z jarzębiny, dostarczasz do organizmu przeciwutleniacze. Konfitura jest najlepsza, gdy masz zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Zastosowań ma wiele, więc są to dobre przetwory o korzystnym działaniu.

Jak zrobić konfiturę z jarzębiny w domowych warunkach? Ile cukru dodać? Sprawdź! Na początku, do przepisu na konfiturę z jarzębiny należy przygotować owoce. By jarzębina straciła (lub obniżyła) poziom cierpkiego smaku, konieczne jest to, by owoce umyć, wysuszyć i zamrozić. Dobrze jest trzymać owoce w zamrażarce przez 2 dni. Po tym czasie owoce zalej wrzątkiem i trzymaj przez 10 minut. Odcedź. W czasie moczenia zagotuj wodę z cukrem, imbirem i skórką pomarańczową. Dodaj namoczone owoce i gotuj. Konfitura z jarzębiny powinna gotować się 3 razy. Pierwszy raz powinien trwać 30 minut (na średnim ogniu). W tym czasie nie mieszaj łyżką, a potrząśnij garnkiem. Odstaw na 3 godziny i ponownie gotuj już 25 minut – mała moc palnika. Mieszaj teraz łyżką. Znowu odstaw na kolejne 3 godziny i ostatni raz gotuj przez 20 minut na minimalnej mocy palnika (także mieszaj łyżką). Przełóż gorącą konfiturę do słoików, zakręć i ustaw słoiki w garnku na ściereczce (w odstępach). Wlej wodę w ¾ wysokości słoików i gotuj 20 minut od zagotowania wody. Po pasteryzacji wyjmij gorące słoiki i ustaw do góry dnem – ostudź. Konfitura z jarzębiny jest gotowa.

To, ile cukru dodać, zależy od Twoich preferencji smakowych i od smaku owoców jarzębiny. Możesz spróbować konfitury po pierwszym gotowaniu i wtedy ewentualnie dosłodzić.

Szacunkowy koszt przygotowania konfitury z jarzębiny

Koszt składników
62.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Jarzębina (owoce świeże)
3000 g
30.00
Za 2000.0 g
Liczba opakowań 2
45.00
Za 3000 g
Cukier
700 g
2.50
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
1.75
Za 700 g
Koszt składników
62.50
Jak oceniasz przepis na konfiturę z jarzębiny
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93.0% osób