Kompot z wiśni z pestkami
- Wiśnie (500 g)
- Cukier - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
Przepis na kompot z wiśni z pestkami krok po kroku
Wiśnie umyj i odsącz na sicie.
Do garnka wlej 8 szklanek wody, zagotuj ją i zmniejsz moc palnika na minimalną.
Do wrzącej wody dodaj wiśnie z pestkami oraz cukier i dokładnie wymieszaj.
Kompot gotuj na małej mocy palnika przez około 10 minut.
Po tym czasie garnek zdejmij z palnika, kompot pozostaw do przestudzenia i przelej go do dzbanków.
Gotowy kompot podawaj jako dodatek do obiadu.
Więcej informacji na temat kompotu z wiśni z pestkami
Kompot z wiśni z pestkami to doskonały pomysł na dodatek do obiadu. Kompot możesz przygotować również jako przetwory do słoików - dodaj wtedy większą ilość cukru. Sprawdzony przepis na kompot z wiśni z pestkami jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania kompotu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: wiśnie, cukier oraz woda. To ile cukru dodać do kompotu zależy od Twoich preferencji smakowych.
A jak zrobić kompot z wiśni z pestkami? Wiśnie umyj i odsącz na sicie. Do garnka wlej 8 szklanek wody, zagotuj ją i mniejsze moc palnika na minimalną. Do wrzącej wody dodaj wiśnie z pestkami oraz cukier i dokładnie wymieszaj. Kompot gotuj na małej mocy palnika przez około 10 minut. Po tym czasie garnek zdejmij z palnika, kompot pozostaw do przestudzenia i przelej go do dzbanków. Gotowy kompot podawaj jako dodatek do obiadu.
Wiśnie stanowią główny produkt do przygotowania kompotu. Są one doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, których spożywanie odpowiedniej ilości pozytywnie wypływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wiśnie są doskonałym źródłem przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników i przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz opóźniają procesy starzenia się skóry. Dodatkowo wiśnie to doskonałe źródło witaminy C, która spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wypływa na nasz układ odpornościowy.
Cukier w głównej mierze składa się z węglowodanów prostych, które są łatwe do trawienia - dlatego spożywanie cukru może znacząco wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów.
Podsumowując: wiesz już jak ugotować pyszny, domowy kompot ze świeżych wiśni z pestkami. Kompot wiśniowy świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Warto podać go podczas imprez rodzinnych. Produkty spożywcze niezbędne do wykonania kompotu dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w kompocie z wiśni z pestkami
Lista alergenów dla kompotu z wiśni z pestkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z wiśni z pestkami
Wartości odżywcze kompotu z wiśni z pestkami
Kompot z wiśni z pestkami to doskonała propozycja na dodatek do obiadu. Wiśnie stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć do jadłospisu. Do wykonania kompotu możesz wykorzystać dowolną ilość cukru (im więcej cukru dodasz, tym kompot będzie bardziej kaloryczny).
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.