Przepis na kompot z mirabelek krok po kroku

Składniki dla 10 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek, słoik 1l

Przed przygotowaniem kompotu dokładnie umyj i wyparz słoiki.

Mirabelki umyj dokładnie, nie musisz usuwać z nich pestek.

Do garnka wlej około 2 litrów wody i doprowadź ją do wrzenia.

Następnie do wody dodaj cukier i mieszaj do jego całkowitego rozpuszczenia.

Do słoików wsyp owoce (do wysokości około 2 cm poniżej wieczka).

Do słoików z owocami wlej zalewę cukrową i zakręć słoiki.

Dno większego garnka wyłóż bawełnianym materiałem, do garnka wlej wodę i ustaw słoiki.

Słoiki gotuj przez około 15 minut od momentu wrzenia wody.

Gotowy kompot w słoikach wyciągnij z garnka i pozostaw do wystudzenia.

Słoiki przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Kompot z mirabelek w trakcie przygotowywania.
Kompot z mirabelek
Koszt przygotowania dania
61.25 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
346 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
58

Kompot z mirabelek - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy

Więcej o kompocie z mirabelek

Kompot z mirabelek to dobry pomysł na domowy napój w słoiku. Pyszny kompot doskonale sprawdzi się podany jako dodatek do obiadu rodzinnego. W przepisie tym dowiesz się jak ugotować kompot z mirabelek oraz ile cukru dodać do jego zrobienia. Przepis na kompot z mirabelek jest bardzo posty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mirabelki, cukier oraz woda. Produkty te są przystępne cenowo i dostępne w większości sklepów spożywczych.

Jak zrobić kompot z mirabelek? Przed przygotowaniem kompotu dokładnie umyj i wyparz słoiki. Mirabelki umyj dokładnie, nie musisz usuwać z nich pestek. Do garnka wlej około 2 litrów wody i doprowadź ją do wrzenia. Następnie do wody dodaj cukier i mieszaj do jego całkowitego rozpuszczenia. Do słoików wsyp owoce (do wysokości około 2 cm poniżej wieczka). Do słoików z owocami wlej zalewę cukrową i zakręć słoiki. Dno większego garnka wyłóż bawełnianym materiałem, do garnka wlej wodę i ustaw słoiki. Słoiki gotuj przez około 15 minut od momentu wrzenia wody. Gotowy kompot w słoikach wyciągnij z garnka i pozostaw do wystudzenia.

Mirabelki to dość kaloryczne owoce. Stanowią jednak źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w nich między innymi witaminę C, która zaliczana jest do przeciwutleniaczy, czyli związków, które zmniejszają produkcję wolnych rodników. Witamina C wspomaga pracę układu odpornościowego i dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Przeciwutleniacze spowalniają również proces starzenia.

Podsumowując pyszny kompot ze śliwek mirabelek świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Bez obawy możemy przechowywać go w okresie zimowym po uprzedniej pasteryzacji w słoikach. Kompot z mirabelek jest dość słodki, dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny zminimalizować jego ilość w diecie. Gotowy kompot możesz podawać do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu.

Wartości odżywcze kompotu z mirabelek

na 100g gotowej potrawy

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(450g)
Tłuszcze nasycone
0.06 g
0.29 g
Tłuszcze nienasycone
0.00 g
0.00 g
Szacunkowy indeks glikemiczny kompotu z mirabelek 58
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w kompocie z mirabelek

Lista alergenów dla kompotu z mirabelek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z mirabelek

Cena przygotowania kompotu z mirabelek

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mirabelki
2000 g
15.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 4
60.00
Za 2000 g
Cukier
500 g
pół opakowania
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 500 g
Koszt składników
62.50
Jak oceniasz przepis na kompot z mirabelek
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób