Kompot z mirabelek
- Mirabelki (2000 g)
- Cukier - pół opakowania (500 g)
Przepis na kompot z mirabelek krok po kroku
Przed przygotowaniem kompotu dokładnie umyj i wyparz słoiki.
Mirabelki umyj dokładnie, nie musisz usuwać z nich pestek.
Do garnka wlej około 2 litrów wody i doprowadź ją do wrzenia.
Następnie do wody dodaj cukier i mieszaj do jego całkowitego rozpuszczenia.
Do słoików wsyp owoce (do wysokości około 2 cm poniżej wieczka).
Do słoików z owocami wlej zalewę cukrową i zakręć słoiki.
Dno większego garnka wyłóż bawełnianym materiałem, do garnka wlej wodę i ustaw słoiki.
Słoiki gotuj przez około 15 minut od momentu wrzenia wody.
Gotowy kompot w słoikach wyciągnij z garnka i pozostaw do wystudzenia.
Słoiki przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Więcej informacji na temat kompotu z mirabelek
Kompot z mirabelek to dobry pomysł na domowy napój w słoiku. Pyszny kompot doskonale sprawdzi się podany jako dodatek do obiadu rodzinnego. W przepisie tym dowiesz się jak ugotować kompot z mirabelek oraz ile cukru dodać do jego zrobienia. Przepis na kompot z mirabelek jest bardzo posty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mirabelki, cukier oraz woda. Produkty te są przystępne cenowo i dostępne w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić kompot z mirabelek? Przed przygotowaniem kompotu dokładnie umyj i wyparz słoiki. Mirabelki umyj dokładnie, nie musisz usuwać z nich pestek. Do garnka wlej około 2 litrów wody i doprowadź ją do wrzenia. Następnie do wody dodaj cukier i mieszaj do jego całkowitego rozpuszczenia. Do słoików wsyp owoce (do wysokości około 2 cm poniżej wieczka). Do słoików z owocami wlej zalewę cukrową i zakręć słoiki. Dno większego garnka wyłóż bawełnianym materiałem, do garnka wlej wodę i ustaw słoiki. Słoiki gotuj przez około 15 minut od momentu wrzenia wody. Gotowy kompot w słoikach wyciągnij z garnka i pozostaw do wystudzenia.
Mirabelki to dość kaloryczne owoce. Stanowią jednak źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w nich między innymi witaminę C, która zaliczana jest do przeciwutleniaczy, czyli związków, które zmniejszają produkcję wolnych rodników. Witamina C wspomaga pracę układu odpornościowego i dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Przeciwutleniacze spowalniają również proces starzenia.
Podsumowując pyszny kompot ze śliwek mirabelek świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Bez obawy możemy przechowywać go w okresie zimowym po uprzedniej pasteryzacji w słoikach. Kompot z mirabelek jest dość słodki, dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny zminimalizować jego ilość w diecie. Gotowy kompot możesz podawać do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu.
Alergeny w kompocie z mirabelek
Lista alergenów dla kompotu z mirabelek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z mirabelek
Wartości odżywcze kompotu z mirabelek
Kompot z mirabelek to doskonała propozycja na przechowanie owoców w sezonie zimowym. Doskonale sprawdzi się jako domowy dodatek do obiadu.
Tłuszcze
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.