Kompot z gruszek na zimę
- Gruszka - ok. 4 sztuki (1 kg) (1000 g)
- Miód - 2 łyżki (30 g)
Przepis na kompot z gruszek na zimę krok po kroku
Gruszki umyj, obierz i pokrój na mniejsze części.
Usuń gniazda nasienne.
Przełóż do garnka, zalej 1,5 l wody i doprowadź do wrzenia.
Dodaj przyprawy, miód i całość dokładnie zamieszaj. Można dodać cukier wedle preferencji.
Gotuj na wolnym ogniu ok. 20 minut.
Podawaj na ciepło lub zapasteryzuj w butelkach.
Więcej informacji na temat kompotu z gruszek na zimę
Kompot z gruszek na zimę to przepis, który powinni znać wszyscy miłośnicy kompotów. Świetnie sprawdzi się do rodzinnego obiadu, a także jako korzenny napój na świąteczny lub sylwestrowy stół. Jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, dlatego bez problemu poradzisz sobie z nim, nawet jeśli nie masz doświadczenia kulinarnego. Można podawać i pić go bezpośrednio po przyrządzeniu, a także rozlać do słoików, zapasteryzować i przechowywać w spiżarni, aby zawsze był pod ręką. Kompot z gruszek na zimę dobrze smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło. Szczególnie polecamy spróbować go na gorąco. Z dodatkiem rozgrzewających, korzennych przypraw np. z goździkami, z imbirem, z anyżem, z cynamonem czy kardamonem jest to naprawdę najlepszy napój na pochmurne, zimowe i jesienne wieczory. Zastanawiasz się, jak zrobić kompot z gruszek na zimę? Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz sprawdzony przepis, dzięki któremu przygotujesz ten wyjątkowy napój. Składniki, których będziesz potrzebować to gruszki, woda, miód i/lub cukier oraz ulubione przyprawy. Ile cukru dodać do kompotu? Wszystko zależy od Twoich preferencji i tego, jak słodkie napoje lubisz. Możesz też zastąpić cukier ksylitolem, czyli naturalnym zamiennikiem, który ma niższy indeks glikemiczny oraz niższą kaloryczność. To ważna zamiana, jeśli bardzo lubisz i często pijesz kompoty. Dzięki temu będzie on równie smaczny, a jednocześnie lepszy dla Twojego zdrowia. Zatem jak ugotować kompot z gruszek? Oczyszczone, pokrojone i obrane owoce wystarczy zagotować w wodzie z dodatkiem wszystkich przypraw i słodzideł. To wszystko! Czas gotowania uzależniony jest od stopnia dojrzałości owoców, ich twardości, wielkości i gatunku. Aby kompot był smaczny i aromatyczny, gruszki powinny stać się bardzo miękkie i uwolnić soki. Jak widzisz, przepis na kompot z gruszek jest bardzo prosty i nie wymaga ani zaawansowanego sprzętu, wyszukanych składników, ani długiego czasu spędzonego w kuchni. Koniecznie wypróbuj i ciesz się tym pysznym smakiem!
Alergeny w kompocie z gruszek na zimę
Lista alergenów dla kompotu z gruszek na zimę przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z gruszek na zimę
Wartości odżywcze kompotu z gruszek na zimę
Cukier i miód warto zastąpić ksylitolem.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.