Kompot z czereśni na zimę
- Czereśnie (2000 g)
- Cukier - 2 szklanki (500 g)
Przepis na kompot z czereśni na zimę krok po kroku
Dodatkowo przygotuj półtora litra wody.
W dużym garnku zagotuj wodę z cukrem, mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści.
Umieść czereśnie w czystych i wyparzonych słoikach, wypełniając je do około 3/4 wysokości.
Zalej czereśnie gorącym syropem, pozostawiając około 1-2 cm wolnej przestrzeni od krawędzi słoika.
Dokładnie zakręć słoiki.
W dużym garnku ułóż ściereczkę na dnie, ustaw słoiki i zalej wodą do około 3/4 wysokości słoików.
Pasteryzuj słoiki w wodzie o temperaturze 85-90 st. C przez około 20-25 minut.
Więcej informacji na temat kompotu z czereśni na zimę
Kompot z czereśni na zimę do słoików to prosty pomysł na napój znany już od dawna.
Unoszący się zapach przygotowywanych owoców zawsze kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, szczególnie teraz w okresie jesienno- zimowym. Aromatyczny, domowy napój na bazie truskawek umili Ci czas przy rodzinnym stole.
Zatem, jak zrobić kompot z czereśni na zimę?
Będziesz potrzebować tylko kilku tanich składników, takich jak: czereśnie z pestkami, woda, cukier.
W pierwszej kolejności wodę wlej do garnka i podgrzewaj, wsyp cukier. Gotuj do rozpuszczenia, dodaj owoce. Ponownie zagotuj i przelej kompot do słoików. Słoiki pasteryzuj przez 20 minut. Pamiętaj, że słoiki muszą być wcześniej wyparzone.
Nasz pyszny kompot do obiadu jest dobry do spożycia. Wykorzystaj mój przepis na kompot z czereśni na zimę i przekonaj się sam, jaki jest łatwy i prosty w przygotowaniu.
W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego, możesz użyć cukier trzcinowy nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Będzie to idealny pomysł na dodatek do obiadu, ale też jako napój orzeźwiający. Pamiętaj, że płyny powinny być uzupełniane przez nas przez cały dzień na bieżąco. Za pierwszy stan odwodnienia uważa się uczucie pragnienia. Jeśli w tym momencie nie uzupełnimy ilości płynów, dojdzie do braku apetytu, osłabienia, zawrotów i bóli głowy, gorączki, a nawet zaburzeń rytmu serca i skurczy mięśni.
To objawy pierwszego etapu odwodnienia, każdy z nas zapewne wie, że ubytek wody powyżej 15% masy ciała prowadzi do śmierci. Organizm ludzki jest w stanie wytrzymać 6-7 dni bez dostarczania płynów, w zależności od warunków pogodowych. Skoro o wodzie mowa zachęcam do korzystania z butelek wielokrotnego użytku z filtrem lub dzbanków działających na takiej samej zasadzie. Nie kupujmy wody w plastikowych butelkach, to niezwykle ważna kwestia dla naszego klimatu. Nie ma nic lepszego niż domowe przetwory, koniecznie przygotuj weki z czereśni.
Alergeny w kompocie z czereśni na zimę
Lista alergenów dla kompotu z czereśni na zimę przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z czereśni na zimę
Wartości odżywcze kompotu z czereśni na zimę
W podobny sposób możesz przygotować kompot z dowolnych owoców.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.