Kompot francuski
- Jabłko - w syropie (300 g)
- Brzoskwinie w syropie (300 g)
Przepis na kompot francuski krok po kroku
Owoce pokrój w kawałki podobnej wielkości.
Dodaj do garnka razem z odrobiną soku z cytryny i ziarnami wanilii.
Dolej trochę wody — ma za zadanie zapobiec przywieraniu owoców i przypalaniu.
Gotuj do miękkości owoców.
Mieszaj przy tym praktycznie cały czas. W razie potrzeby dolewaj wody.
Deser powinien mieć gęstszą konsystencję — woda powinna być odparowana.
Kompot francuski można podawać solo lub z dodatkami.
Więcej informacji na temat kompotu francuskiego
Próbowałeś kiedyś deseru z owoców konserwowych? Kompot francuski to właśnie taki pomysł na słodki, francuski podwieczorek. I nie jest to kompot, jaki robi się w Polsce. Kompot francuski ma zupełnie inną formę. Przypomina on dżem albo mus z dużymi kawałkami owoców. Przepis na kompot francuski jest bardzo prosty i szybki, dlatego tym bardziej powinieneś go spróbować. To jedynie 5 składników (w tym przyprawy). Zobacz, jak zrobić kompot francuski z jabłka i brzoskwini – idealny pomysł na łatwy, owocowy deser.
Kompot francuski nie jest napojem. Jest to deser, który jest dobrym pomysłem na dodatek do różnego rodzaju produktów. Można go zrobić z owoców świeżych – wtedy zaleca się wykonanie go z tych sezonowych. Gdy robisz deser z owocami w syropie, dobre będą każde. Owoce sezonowe mają najwięcej smaku, dlatego wtedy przysmak jest najsmaczniejszy. Do przepisu na kompot francuski z owocami konserwowymi nie ma potrzeby dodawania cukru. Syrop z owoców jest już słodzony cukrem, więc danie to powinno być wystarczająco słodkie i smaczne. Jeżeli jednak wolisz słodsze smaki, możesz go dodać. Jeżeli Twój deser jest z owoców świeżych, które nie są wystarczająco słodkie, wtedy jak najbardziej cukier jest wskazany. Istnieje zasada, że cukier dodaje się około 2 minuty przed końcem gotowania, nie wcześniej. Do kompotu francuskiego warto dodawać przyprawy do smaku. Idealnie pasuje cynamon i wanilia.
Jak zrobić kompot francuski? Owoce pokrój w duże kawałki o podobnej wielkości. Umieść je w garnku i gotuj razem z sokiem z cytryny, wanilią oraz odrobiną wody do miękkości. Przepis na kompot francuski z owoców konserwowych robi się szybko, bo owoce konserwowe są same z siebie bardziej miękkie niż świeże. Podczas gotowania mieszaj praktycznie cały czas. Po około 10 minutach deser będzie dobry do podania. Szybki i łatwy deser można jeść od razu lub po ostygnięciu.
Składniki powinny być gotowane z niedużą ilością wody, ponieważ dzięki jej obecności zapobiega się przypalaniu owoców. Woda i tak odparuje. Jeżeli istnieje potrzeba, wodę dolewaj na bieżąco podczas gotowania. Bez dodatku wody owoce łatwo mogą się przypalać – pilnuj tego.
Jak zrobisz kompot francuski, smaczny będzie w wersji solo. Nie potrzeba do niego żadnych innych dodatków. Jednakże warto spróbować podać do niego różne składniki. Kompot francuski jest bardzo dobry wraz z jogurtem. Jest smaczny także z dodatkiem bitej śmietany. Fajnie sprawdzi się z tostem francuskim albo grzankami. Pasowałby do owsianek i różnego rodzaju kasz na słodko.
Alergeny w kompocie francuskim
Lista alergenów dla kompotu francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot francuski
Wartości odżywcze kompotu francuskiego
Przepis składa się głównie z węglowodanów. Jest niezalecany osobom, które mają cukrzycę lub zmagają się z insulinoopornością. Kompot francuski może spowodować szybki i wysoki wyrzut glukozy do krwioobiegu.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.