Koktajl z malin
- Maliny (250 g)
- Mleko 2% (300 ml)
- Miód (40 g)
- Płatki owsiane (15 g)
- Orzechy nerkowca (30 g)
Przepis na koktajl z malin krok po kroku
Wszystkie składniki dokładnie zmiksuj blenderem.
Więcej informacji na temat koktajlu z malin
Prosty, szybki i smaczny przepis na koktajl malinowy gotowy w 5 minut. Jak zrobić koktajl malinowy, by był zdrowy i odpowiedni dla dzieci? Poznaj najlepsze rady. Potrzebujesz tylko paru składników. Mrożone albo świeże maliny, miód, płatki owsiane, orzechy nerkowca oraz mleko to produkty, z których powstaje smaczny i zdrowy koktajl malinowy. Jest to w pełni dobrze skomponowany koktajl, który może być serwowany dla dorosłych, dla dzieci i dla osób starszych. By całość miała konsystencję koktajlu potrzebny będzie odpowiedni sprzęt - blender kielichowy lub blender ręczny.
Jak zrobić koktajl malinowy? Przepis na koktajl malinowy to prosty, a zarazem szybki sposób na przekąskę. Wystarczy tylko wszystko dokładnie zmiksować. Najlepiej jest zaopatrzyć się w coś, co będzie w stanie odpowiednio dobrze zblendować składniki. Blender kielichowy poradzi sobie świetnie ze zrobieniem idealnej konsystencji. Jest to wygodne w użyciu urządzenie, a przy okazji nie brudzi wszystkiego wkoło. Używając blendera ręcznego często można zanieczyścić przestrzeń obok. Z kolei mycie blendera kielichowego jest nieco bardziej pracochłonne, ponieważ posiada więcej części niż blender reczny. Gdyby koktajl był dla Ciebie za gęsty dodaj większą ilość mleka. Możesz także rozcieńczyć koktajl wodą. Maliny często są dosyć kwaśnymi owocami. By zniwelować zbyt kwaśny smak najlepiej jest dodać coś do posłodzenia. W tym celu dobrze sprawdzi się miód. To odpowiedni produkt, który jak najbardziej powinien znaleźć się w jadłospisie.
Taka czynność jak zrobienie koktajlu malinowego jest samą przyjemnością, nawet dla dzieci (pod opieką dorosłych!). Wykonanie jest szybkie i proste. Koktajl malinowy ze świeżych malin to najlepszy przysmak, który można zrobić w sezonie letnim. Owoce są wtedy pełne smaku i witamin. Gdy najdzie ochota na zdrową i smaczną przekąskę w postaci koktajlu malinowego w sezonie zimowym, a świeże maliny nie będą dostępne w sklepach, warto używać owoców mrożonych. Są tak samo dobrym produktem jak owoce świeże.
Przepis na koktajl malinowy jest bardzo wartościowy. Takie połączenie produktów zapewnia podaż każdego ważnego makroskładnika odżywczego, których organizm potrzebuje do funkcjonowania. W przepisie na koktajl malinowy znajduje się zarówno białko, węglowodany jak i tłuszcz. Poza tym koktajl zawiera błonnik i wiele ważnych składników mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy. Koktajl malinowy możesz zabrać ze sobą do pracy lub do szkoły, ale najbardziej zaleca się spożyć go od razu po zrobieniu.
Alergeny w koktajlu z malin
Lista alergenów dla koktajlu z malin przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzechy nerkowca
Wartości odżywcze koktajlu z malin
Bardzo odżywczy koktajl. Jest zdrowy i bogaty w ważne witaminy i minerały.
Energia i białka
(315g)
Węglowodany
(315g)
Tłuszcze
(315g)
Witaminy
(315g)
Składniki mineralne
(315g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.