Koktajl malinowy
- Jogurt skyr (150 g)
- Maliny (120 g)
- Banan - 1 sztuka (120 g)
- Nasiona chia - 1 łyżeczka (5 g)
- Mleko 2% (150 ml)
Przepis na koktajl malinowy krok po kroku
Umyj maliny i obierz banana.
Wszystkie składniki, poza nasionami chia, włóż do blendera i zblenduj na gładką masę.
Na koniec dodaj nasiona chia i wymieszaj je z koktajlem.
-
Mango lassi
-
Koktajl z jarmużem
-
Milk shake
-
Koktajl ze szpinakiem
-
Koktajl sirt
-
Koktajl z jarmużu
-
Koktajl dietetyczny
-
Koktajl bananowy
-
Koktajl z selera naciowego
-
Koktajl owocowy
-
Koktajl z truskawek
-
Koktajl z mango
-
Shake bananowy
-
Koktajl z awokado
-
Koktajl z arbuza
-
Sok z jarmużu
-
Koktajl z kiwi
-
Zielony koktajl
-
Koktajle i shake
Więcej informacji na temat koktajlu malinowego
Koktajl malinowy zrobisz dosłownie w 2-3 minuty. Jedyne co musisz zrobić to wrzucić składniki do blendera i zblendować. Skoro wiesz już jak zrobić koktajl malinowy, to chciałabym zwrócić Ci uwagę na to, co jest szczególnie istotne w posiłkach. Robiąc różne koktajle, zwróć uwagę na to, co do nich dodajesz. Malinowy koktajl może być zarówno zbilansowanym posiłkiem, który zawiera wszystkie składniki odżywcze lub prawie same węglowodany. Ja postarałam się, aby ten przepis na koktajl malinowy był zbilansowany. Dlatego właśnie użyłam do niego jogurtu, najlepiej, żeby był to jogurt wysokobiałkowy. Mleko jest natomiast dodatkiem, który rozrzedza cały szejk malinowy oraz dodaje trochę białka i tłuszczu. Fajnym dodatkiem do takiego koktajlu są jeszcze nasiona, na przykład chia, które są nie tylko źródłem tłuszczu, ale także błonnika pokarmowego. Zarówno białko, jak i błonnik są składnikami, które wpływają na uczucie sytości. Dodatkowo błonnik pomaga w przypadku zaparć stolca, które często występują szczególnie w obecnych czasach, gdy duża część diety oparta jest o wysokoprzetworzone produkty. Minimalna zalecana ilość błonnika pokarmowego w diecie wynosi 25 g na dobę, w przypadku osób dorosłych. W tym koktajlu nie tylko nasiona chia są źródłem błonnika, ale także maliny, ponieważ mają one w sobie drobne pesteczki. Minusem koktajli jest natomiast fakt, że jest on w postaci płynnej. Większe uczucie sytości da Ci coś, co gryziesz. W porównaniu z koktajlem lepsze będą owoce w całości z jogurtem oraz nasionami lub jakimiś płatkami. Pod względem zdrowotnym z malin można wyciągnąć wiele dobrego. Między innymi pomagają w:
- stanach zapalnych — dzięki antyutleniaczom,
- utrzymaniu zdrowego układu krążenia — poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych,
- zwiększaniu liczebności różnych gatunków bakterii zasiedlających nasze jelita,
- chorobach nowotworowych — wysoka zawartość przeciwutleniaczy może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, a w badaniach na zwierzętach wspomagają także leczenie,
- regulacji gospodarki węglowodanowej (cukrzycy i insulinooporności) - mają niski indeks glikemiczny, co nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi,
- odchudzaniu — ponieważ są niskokaloryczne oraz są źródłem błonnika pokarmowego.
Dodatkowo przeciwutleniacze mogą opóźniać proces starzenia. Dlatego, jeżeli chcesz dbać o swój wygląd, to skup się także na tym, co jesz i pijesz, nie tylko na kosmetykach i zabiegach upiększających.
Alergeny w koktajlu malinowym
Lista alergenów dla koktajlu malinowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- jogurt skyr
- Mleko 2%
Wartości odżywcze koktajlu malinowego
Koktajl malinowy ma niski indeks glikemiczny, oraz nie zawiera glutenu.
Energia i białka
(545g)
Węglowodany
(545g)
Tłuszcze
(545g)
Witaminy
(545g)
Składniki mineralne
(545g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.