Koktajl bananowy
- Banan - 1 sztuka (140 g)
- Truskawki - 1 garści (140 g)
- Jogurt skyr - 1 opakowanie (150 g)
Przepis na koktajl bananowy krok po kroku
Wszystkie składniki blendujemy na gładką, jednolitą masę.
Więcej informacji na temat koktajlu bananowego
Koktajl bananowy to dla wielu osób zdecydowany faworyt oraz jeden z najczęściej przyrządzanych koktajli. Banan, ze względu na swoją charakterystyczną konsystencję, smak oraz słodycz jest popularną bazą do większości owocowych koktajli i smoothie. Banany to źródło błonnika pokarmowego, potasu, witamin i składników mineralnych, dlatego mimo, że często mówi się o tym, że powinny wystrzegać się ich osoby odchudzające się, czy chorujące na cukrzycę, nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie można zaprzeczyć temu, że zdrowy, fit shake bananowy będzie zdecydowanie lepszą i zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych sklepowych cukierków, słodyczy, czy pieczywa cukierniczego. Przepis na koktajl bananowy daje duże pole do popisu w kwestii dodatków. Można przygotować go zarówno z mlekiem, jak i z jogurtem, kefirem, czy maślanką. Świetnie sprawdzą się również napoje i jogurty roślinne, a koktajl bananowy równie dobrze smakuje w wersji wegańskiej. Z bananem świetnie komponują się wszystkie owoce jagodowe, zwłaszcza świeże, sezonowe truskawki, maliny oraz czarne jagody lub borówki amerykańskie. Koktajl bananowy możesz przygotować również z brzoskwinią, morelą, czy mango - zarówno w formie świeżej, jak i mrożonej. Ciekawym i niezwykle zdrowym dodatkiem do koktajlu z banana jest również szpinak lub jarmuż. Możesz dodać soku z cytryny, aby nadać mu nieco kwaskowatego smaku i przełamać słodycz. Aby koktajl bananowy był bardziej sycący i pożywny warto rozważyć dodatek masła orzechowego lub migdałowego, czy płatków owsianych. Z banana można przygotować też świetny czekoladowy koktajl dla dzieci, z dodatkiem naturalnego, niesłodzonego kakao. Jak zrobić koktajl bananowy z mlekiem? Wszystkie składniki wystarczy zblendować na gładką, jednolitą masę i dolać mleka w zależności od preferowanej konsystencji. Koktajl bananowy to świetny pomysł na drugie śniadanie, przekąskę, czy deser dla całej rodziny, który zaspokoi ochotę na słodki smak, a jednocześnie będzie bardzo odżywczy i pełen witamin.
Alergeny w koktajlu bananowym
Lista alergenów dla koktajlu bananowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- jogurt skyr
Wartości odżywcze koktajlu bananowego
Osoby z cukrzycą i insulinoopornością powinny zawsze dodać do koktajlu na przykład orzechy lub migdały, aby obniżyć jego indeks glikemiczny.
Energia i białka
(430g)
Węglowodany
(430g)
Tłuszcze
(430g)
Witaminy
(430g)
Składniki mineralne
(430g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.