Kogel mogel
- Żółtko jajka - rozmiar M (5 szt.)
- Cukier - 3 łyżki (36 g)
Przepis na kogel-mogel krok po kroku
Dobrze sparz jajka wrzątkiem.
Oddziel białka od żółtek.
Do żółte dodaj cukier i zmiksuj je na jednolitą, jasnożółtą masę.
Powstałą masę rozlej do dwóch kubków.
Więcej informacji na temat kogla-mogla
Kogel mogel to deser, który jest bardzo znany. Do jego przygotowania potrzebne są tylko dwa składniki. Jest to ekspresowa przekąska – można ją przygotować w zaledwie kilka minut. Istnieją również różne wariacje tego deseru. Warto je wypróbować, bo każdy kogel-mogel jest równie pyszny, jak ten tradycyjny!
Jak zrobić kogel mogel? Klasyczny kogel-mogel składa się z żółtek jajek (kurzych) i cukru białego (może być ten drobny). Wystarczy połączyć ze sobą te dwa składniki. Można to zrobić za pomocą miksera, ale deser wyjdzie dobry również przy użyciu samej łyżki. Trzeba bardzo energicznie mieszać, aż cały cukier się rozpuści. Jak sprawdzić, czy deser jest już dobry? Wystarczy rozetrzeć masę między palcami. Jeśli nie wyczuwa się drobinek cukru, kogel-mogel jest już gotowy. Warto wybierać jajka ze sprawdzonego źródła i wcześniej należy je bardzo dobrze sparzyć wrzątkiem.
Przepis na kogel mogel możesz zmodyfikować. Zamiast cukru białego możesz dodać cukier trzcinowy lub wypróbować cukier puder. Odpowiednim zamiennikiem będzie także erytrytol. Ilość słodzika jest uzależniona od tego, jak bardzo słodki chcemy zrobić kogel-mogel. Jeśli lubisz słodsze desery, należy dodać nieco więcej cukru.
Smak urozmaicą także inne dodatki. Ciekawe będą orzechy. Należy je posiekać i przyprażyć na patelni, a potem posypać nimi ukręcony kogel-mogel. Zamiast orzechów można zdecydować się na jakieś nasiona (np. pestki słonecznika). Ciekawą opcją są jeszcze aromaty lub przyprawy. Na rynku dostępne są różne olejki (m.in. waniliowy, migdałowy, cytrynowy), ale można też dodać cynamon. Takie dodatki dodadzą nietuzinkowego smaku i wyrazu w bardzo prosty sposób, a nasz deser wciąż będzie przygotowany ekspresowo.
Dobry będzie także kogel-mogel z pianką z białek. Można ją wmieszać delikatnie w masę lub przygotować osobną warstwę, którą umieści się na górze deseru. Można ją dodatkowo posypać startą mleczną czekoladą. Z kolei, jeśli do jajek i cukru dodamy kakao, uzyskamy czekoladowy smak. Taki deser również można zrobić z orzechami.
Alergeny w koglu-moglu
Lista alergenów dla kogla-mogla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kogla-mogla
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.