Kofty wieprzowe
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Cebula czerwona (50 g)
- Czosnek (5 g)
- Natka pietruszki (10 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na kofty wieprzowe krok po kroku
Jeśli używasz drewnianych patyczków do szaszłyków, to ułóż je w płaskim naczyniu i zalej wodą. Zostaw na około godzinę by dobrze namokły. Dzięki temu nie spalą się podczas pieczenia.
Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Natkę pietruszki drobno posiekaj.
Mięso mielone przełóż do miski. Dodaj przygotowaną wcześniej cebulę i natkę.
Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i przyprawy: łyżeczkę mielonego kminu, papryki słodkiej, soli oraz po pół łyżeczki pieprzu i imbiru mielonego. Masę dokładnie wyrabiaj, aż będzie gładkie i dokładnie się wymiesza.
Dłonie zwilż wodą. Nabieraj masę mięsną dłonią i formuj w podłużne kofty. Nabijaj je ostrożnie na patyczki i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Wierzch koft posmaruj delikatnie olejem.
Piekarnik nagrzej do 200 st. C. z funkcją grill lub górną grzałką.
Kofty piecz przez 30 minut. W międzyczasie obróć je delikatnie, by równomiernie się upiekły.
-
Tamale
-
Ziemniaki faszerowane
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Cassoulet
-
Gulasz z papryką
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Gulasz segedyński
-
Rosolnik
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Bitki z łopatki wieprzowej
-
Łopatka w sosie własnym
-
Łopatka pieczona w rękawie
-
Gulasz z wieprzowiny
-
Staropolska zupa fasolowa
-
Gulasz węgierski do placków ziemniaczanych
-
Kotlety z łopatki wieprzowej
-
Gulasz z kurkami
-
Zrazy nadziewane
-
Dania z łopatki wieprzowej na obiad
Więcej informacji na temat kofty wieprzowe
Kofty wieprzowe to pyszne szaszłyki wykonane z mięsa mielonego. Podane z sosem czosnkowym lub tzatzikami i pieczonymi ziemniakami będą prawdziwym hitem na letni obiad, a ich smak zabierze Cię w orientalną podróż.
Ten sprawdzony przepis na kofty wieprzowe jest bardzo prosty w wykonaniu. Jeśli używasz drewnianych patyczków do szaszłyków, to ułóż je w płaskim naczyniu i zalej wodą. Zostaw na około godzinę by dobrze namokły. Dzięki temu nie spalą się podczas pieczenia. Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Natkę pietruszki drobno posiekaj. Mięso mielone przełóż do miski. Dodaj przygotowaną wcześniej cebulę i natkę. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i przyprawy: łyżeczkę mielonego kminu, papryki słodkiej, soli oraz po pół łyżeczki pieprzu i imbiru mielonego. Masę dokładnie wyrabiaj, aż będzie gładkie i dokładnie się wymiesza. Dłonie zwilż wodą. Nabieraj masę mięsną dłonią i formuj w podłużne kofty. Nabijaj je ostrożnie na patyczki i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch koft posmaruj delikatnie olejem. Piekarnik nagrzej do 200 st. C. z funkcją grill lub górną grzałką. Kofty piecz przez 30 minut. W międzyczasie obróć je delikatnie, by równomiernie się upiekły.
Jeśli wiesz już jak zrobić kofty wieprzowe i chcesz wykorzystać ten pomysł na obiad, to koniecznie zrób również pyszny sos czosnkowy, który idealnie smakuje z tak przygotowanym mięsem. Do miseczki dodaj jogurt grecki, majonez i ketchup. Dołóż przeciśnięty przez praskę czosnek – 2 ząbki i dokładnie wymieszaj. Do sitka do parzenia herbaty wsyp zioła prowansalskie i przelej wrzątkiem by zmiękły. Odcedzone zioła dołóż do sosu, a na koniec dopraw solą i pieprzem. Nasze najlepsze kofty podane z sosem będą szczególnie smaczne. Jeśli wiesz już, jak się robi najlepsze kofty z sosem, to zapoznaj się z historią mięsa wieprzowego.
Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.
Wieprzowina uchodzi niestety za mięso tłuste i przez to niezdrowe. Kupowana jest ze względu na swoją cenę, ale mało kto wierzy, że nadaje ona diecie coś więcej poza tłuszczem. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio wybrany fragment z wieprzowiny będzie smacznym i zdrowym źródłem białka. W zależności od elementu, wraz ze spożyciem wieprzowiny możemy dostarczyć od 120 kcal (schab odtłuszczony) po 320 kcal (boczek) w 100 g produktu.
Te dobre kofty wieprzowe przygotowane w piekarniku to prawdziwy strzał w dziesiątkę!
Alergeny w koftach wieprzowych
Lista alergenów dla kofty wieprzowe przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na kofty wieprzowe nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- pieprz cayenne
Wartości odżywcze kofty wieprzowe
W zależności od elementu, wraz ze spożyciem wieprzowiny możemy dostarczyć od 120 kcal (schab odtłuszczony) po 320 kcal (boczek) w 100 g produktu.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.