Kofta
- Mięso mielone wołowe (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
Przepis na koftę krok po kroku
Cebulę i pół pęczka natki pietruszki drobno posiekaj.
Dodaj do mięsa cebulę, natkę, 0,5 łyżeczki soli, papryki słodkiej i ostrej, kminu, imbiru, czosnku oraz 0,25 łyżeczki pieprzu.
Mięso dokładnie wymieszaj z dodatkami.
Z mięsa formuj kulki i nadziewaj je na wykałaczki. Po nadzianiu dociśnij mięso i uformuj wałek.
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułóż kofty i piecz 15-20 minut w 200 stopniach Celsjusza.
Więcej informacji na temat kofty
Kofta to bardzo proste danie na grilla, które składa się z mięsa mielonego. Do jej przyrządzenia można wykorzystać właśnie grill albo skorzystać z piekarnika.
Kofty przyrządza się w wielu krajach i na wiele sposobów. Ten przepis na koftę jest podstawowym przepisem, z samego mięsa z przyprawami, ale możesz także zrobić kofty z dodatkiem kaszy, żółtego sera, ryżu, warzyw i używając różnych rodzajów mięsa mielonego.
Jak zrobić koftę?
Zaczynamy od wybrania mięsa mielonego. Najczęściej kofty robi się z baraniny, jagnięciny lub z wołowiny, ale można też spotkać drobiowe kofty. Ze względu na to, że spośród tych mięs najłatwiej dostać wołowinę, to właśnie ją wykorzystałam w przepisie. Do mięsa dodajemy drobno pokrojoną cebulkę, posiekaną natkę pietruszki, i przyprawy. Dostępna w niektórych sklepach przyprawa do kofty to gotowa mieszanka przypraw, zwykle w tureckiej wersji. Według mnie lepiej samodzielnie doprawić mięso, ponieważ wtedy dostosujesz smak do swojego gustu. Do doprawienia używam czosnku, imbiru, słodkiej i ostrej papryki, kminu rzymskiego, soli i pieprzu. Mięso dokładnie mieszamy z dodatkami. Następnie mięso formujemy w kulki i nadziewamy na wykałaczkę, pozostawiając kilkucentymetrowy odstęp od brzegu. Przed nadziewaniem mięsa na wykałaczki, możemy namoczyć patyczki w wodzie, aby podczas pieczenia nie zaczęły się palić. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Na blaszkę wykładamy papier do pieczenia i kofty. Pieczemy w 200 stopniach Celsjusza, przez około 15-20 minut.
Upieczone kofty możesz podawać z sosem tzatziki, kaszą lub ziemniakami i świeżymi, lub grillowanymi warzywami. Świetnie pasuje do nich, na przykład sałatka grecka. Ciekawym sposobem podania jest używanie kofty jako zamiennik klasycznego mięsa w kebabie. Możesz w ten sposób podawać kofty w trakcie grilla. Wystarczy upiec pitę, na przykład z tego przepisu, włożyć w nią warzywa, koftę i polać sosem. W ten sposób przygotujesz pysznego, domowego kofta kebaba, który zachwyci Twoją rodzinę i gości.
Alergeny w kofcie
Lista alergenów dla kofty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na koftę
Wartości odżywcze kofty
Kofty mogą być spożywane przez osoby na diecie bezglutenowej oraz o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.