Kluski z surowych ziemniaków
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Mąka ziemniaczana (20 g)
- Mąka pszenna typ 500 (60 g)
Przepis na kluski z surowych ziemniaków krok po kroku
Ziemniaki obierz i umyj. Zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
Do ziemniaków dodaj mąki i dokładnie wymieszaj.
W dużym garnku zagotuj wodę z odrobiną soli. Wrzucaj do niej uformowane łyżką kluseczki.
Kluski gotuj 3 minuty od wypłynięcia.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat klusek z surowych ziemniaków
Kluski z surowych ziemniaków to dodatek, który koniecznie musi wypróbować każda pani domu. Są niezwykle smaczne, a podane z masłem i pietruszką są fantastyczne.
Przepis na kluski z surowych ziemniaków jest bardzo prosty, więc spokojnie poradzą sobie z nim nawet początkujące osoby. Do ich stworzenie nie potrzeba wielu składników. Dobrze jest jednak przygotować nieco więcej mąki, którą można użyć do podsypywania. Dzięki temu ciasto nie przykleja się do blatu ani rąk, więc stworzenie klusek jest łatwiejsze. To również dobry patent, by zapobiec ich rozpadaniu się. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość mąki sprawi, że będą one zbyt twarde. Do klusek najlepiej sprawdzi się mąka pszenna o najniższym typie. Dobra jest zarówno 450 czy 500. Mąka pszenna jest idealnym wyborem, gdyż sprawia, że kluski są bardzo miękkie. Można ją również zastąpić mąką ziemniaczaną. Można je wykonać w bardzo szybkim czasie, dlatego sprawdzą się w diecie osób zapracowanych i niemających czasu na zbyt długie gotowanie. To przepis, z którym poradzą sobie nawet najmłodsi kucharze. I choć są bardzo proste, wcale nie wydają się nudne. To wszystko zasługa wspaniałego smaku, a także różnych możliwych wariantów podania.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kluski z surowych ziemniaków, które będą pyszne, a przy tym dobre również dla zapracowanych to ten prosty przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. To doskonały pomysł na smaczne kluseczki, które doskonale sprawdzą się na obiad dla całej rodziny. Ich przygotowanie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Najważniejszym składnikiem są oczywiście ziemniaki. W tej opcji wspaniale sprawdzą się te, które dobrze się sklejają. Zbyt sypkie sprawią, że konsystencja klusek nie będzie zbyt stabilna, przez co będą się one rozpadać podczas gotowania. Kluski robi się z ugotowanych ziemniaków, dlatego należy wcześniej pamiętać o ich obróbce. Świetnie sprawdzą się tutaj resztki z obiadu, które nie zostały zjedzone, dzięki temu można ograniczyć marnowanie żywności i cieszyć się naprawdę smacznym daniem. Całość można przygotować w kilka chwil. Ta potrawa to dobra alternatywa dla tradycyjnych klusek ziemniaczanych.
Alergeny w kluskach z surowych ziemniaków
Lista alergenów dla klusek z surowych ziemniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze klusek z surowych ziemniaków
To danie zawiera dość spory indeks glikemiczny, więc nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.