Kluski z mięsem
- Ziemniaki późne - 15 średnich sztuk (1500 g)
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Jajko (3 szt.)
- Mięso mielone wieprzowe (1000 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
Przepis na kluski z mięsem krok po kroku
Obierz ziemniaki i umieść w garnku.
Wlej wodę i wsyp łyżkę soli, ugotuj ziemniaki.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Rozgrzej olej rzepakowy i podsmaż cebulę.
Dodaj mięso mielone, dopraw solą, pieprzem, papryką słodką, ostrą majerankiem, oregano i czosnkiem, smaż przez 8-10 minut.
Ziemniaki umieść w malakserze dodaj jajko, dopraw solą i rozdrobnij.
Do masy ziemniaczanej dodaj mąkę i zagnieć ciasto.
Ciasto podziel na 12 równych części i spłaszcz w rękach.
Na środek każdego kawałka ciasta wyłóż mięso mielone i uformuj kluskę.
W garnku zagotuj dużą ilość wody z solą.
Gotuj kluski partiami, wkładając je do wrzącej wody.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat klusek z mięsem
Kluski z mięsem to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad. Smaczne kluski z ziemniaków gotowanych mają jasny kolor i lekko klejącą konsystencję. Kluski to tradycyjne danie z Podlasia, można je przygotować z mięsem mielonym lub mięsem z rosołu. Przepis na kluski z mięsem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia klusek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, jajko, mąka pszenna, mięso mielone wieprzowe, cebula, olej rzepakowy, natka pietruszki, sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, majeranek, oregano, czosnek granulowany.
Jak zrobić kluski z mięsem? Obierz ziemniaki i umieść w garnku. Wlej wodę i wsyp łyżkę soli, ugotuj ziemniaki. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Rozgrzej olej rzepakowy i podsmaż cebulę. Dodaj mięso mielone, dopraw solą, pieprzem, papryką słodką, ostrą majerankiem, oregano i czosnkiem, smaż przez 8-10 minut. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj. Ziemniaki umieść w malakserze dodaj jajko, dopraw solą i rozdrobnij. Do masy ziemniaczanej dodaj mąkę i zagnieć ciasto. Ciasto podziel na 12 równych części i spłaszcz w rękach. Na środek każdego kawałka ciasta wyłóż mięso mielone i uformuj kluskę. W garnku zagotuj dużą ilość wody z solą. Gotuj kluski partiami, wkładając je do wrzącej wody. Jeśli woda będzie się zbyt słabo gotować, kluski się rozgotują.
Ziemniaki są bardzo popularnym na całym globie warzywem. Używa się ich w kuchni do przygotowania wielu dań wytrawnych oraz jako dodatek do dań słodkich. Ziemniaki mają liczne odmiany, które różnią się zawartością skrobi, kolorem i kształtem. W zależności od zawartości skrobi ziemniaki mają inne zastosowanie. Jeśli nie jesteś pewny czy wybierasz odpowiednią odmianę, zapytaj o to sprzedawcę. Ziemniaki zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę naszych jelit i zapobiega zaparciom.
Podsumowując pyszne kluski z mięsem mielony to prosty przepis na obiad dla całej rodziny. Można je podać także jako przystawkę podczas spotkania ze znajomymi. Kluski możesz przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Najlepiej odsmażyć je na oleju. Kluski można przygotować także z dodatkiem warzyw. Kluski są dobre do spożycia od razu po ugotowaniu.
Alergeny w kluskach z mięsem
Lista alergenów dla klusek z mięsem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze klusek z mięsem
Kluski z mięsem to danie zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego. Kluski nie zawierają dużej ilości kalorii i mogą być dobrym daniem na diecie redukcyjnej. Kluski są także świetnym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego.
Energia i białka
(345g)
Węglowodany
(345g)
Tłuszcze
(345g)
Witaminy
(345g)
Składniki mineralne
(345g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.