Kluski z makiem
- Masa makowa (450 g)
- Makaron kokardki (150 g)
- Orzechy włoskie - 2 garści (60 g)
- Rodzynki - 2 garści (60 g)
Przepis na kluski z makiem krok po kroku
Makaron ugotuj al dente.
Orzechy drobno posiekaj, wymieszaj z rodzynkami i masą makową.
Makaron podawaj z przygotowaną masą makową.
-
Kluski śląskie
-
Kluseczki francuskie
-
Kluski śląskie z sosem
-
Sos do klusek śląskich
-
Kluski śląskie z mięsem
-
Kluski śląskie Thermomix
-
Kluski z tartych ziemniaków
-
Kluski śląskie z gulaszem
-
Kluski ze śliwkami
-
Szare kluski śląskie
-
Kluski ziemniaczane z mięsem
-
Kluski z mięsem z rosołu
-
Kluski drożdżowe
-
Kluski leniwe z bułką tartą
-
Gumiklyjzy
-
Kluski śląskie
Więcej informacji na temat klusek z makiem
Kluski z makiem to tradycyjna, domowa potrawa świąteczna. Przygotowywana najczęściej w Wigilię Bożego Narodzenia na rodzinną uroczystą kolację. Kluski z makiem to jedna z obowiązkowych dwunastu potraw na wigilijnym stole. Przypomina jedno z najpopularniejszych dań z makiem, jakim jest kutia, czyli gotowana pszenica z makiem i bakaliami. Jednak w odróżnieniu do kutii domowe kluski z makiem zamiast ziaren pszenicy zawierają makaron. To pyszny, słodki posiłek serwowany najczęściej jako deser i zakończenie wigilijnego ucztowania, podawany z domowym kompotem z owocowego suszu. To zdecydowanie danie, które warto znać i umieć przygotować, aby móc cieszyć się tym wyjątkowym, niepowtarzalnym smakiem podczas wspólnego świętowania i ucztowania. Jeśli nie wiesz jak zrobić kluski z makiem jesteś w odpowiednim miejscu, przedstawiamy najlepszy i najprostszy przepis na kluski z makiem, który posmakuje każdemu. Ciasto na kluski z makiem możesz przygotować samodzielnie, od podstaw, otrzymując w ten sposób w pełni domowe danie. Dla znacznego ułatwienia i oszczędności czasu możesz jednak wykorzystać także gotowy makaron, na przykład w kształcie wstążek, czy łazanek - dzięki temu nie spędzisz, aż tak wielu godzin w kuchni, a danie będzie równie smaczne. Jak zrobić mak do klusek? Tutaj również są dwie możliwości. Możesz kupić gotową masę makową i doprawić ją wedle uznania, na przykład rodzynkami, migdałami, orzechami, czy innymi bakaliami oraz miodem, a także przygotować ją samodzielnie od podstaw, mieląc mak w specjalnie przeznaczonym do tego młynku. Do masy najlepiej dodać miód, bakalie, odrobinę masła, skórkę pomarańczową, opcjonalnie aromat migdałowy. Tak więc makaron, masa makowa lub mak oraz Twoje ulubione dodatki to wszystkie składniki, które będą potrzebne do przygotowania tego posiłku. Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz prosty przepis na to jak zrobić kluski z makiem, gwarantujemy, że będzie to jeden z najsmaczniejszych posiłków na Twoim wigilijnym stole.
Alergeny w kluskach z makiem
Lista alergenów dla klusek z makiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- masa makowa
- Makaron kokardki
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze klusek z makiem
Posiłek ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, aby go zmniejszyć należy ugotować makaron al dente, a masę makową najlepiej przygotować samodzielnie z dodatkiem ksylitolu zmiast cukru, czy miodu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.