Kluski śląskie z sosem
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Mąka pszenna typ 500 (150 g)
- Jajko (1 szt.)
- Szynka wieprzowa surowa (500 g)
- Cebula (200 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Bulion warzywny (750 ml)
- Marchewka (90 g)
- Natka pietruszki (45 g)
- Mąka ziemniaczana (50 g)
- Sos sojowy (30 ml)
Przepis na kluski śląskie z sosem krok po kroku
Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i ugotuj do miękkości. Następnie ostudź.
Mięso pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekane w kostkę cebule. Gdy się zarumienią, dodaj mięso.
Marchewki obierz i pokrój w plastry. Dodaj na patelnię i zamieszaj. Całość podsmaż 2 minuty.
Zawartość patelni zalej bulionem i gotuj przez 50 minut, od czasu do czasu mieszając.
Gulasz dopraw sosem sojowym, pieprzem, papryką, kminkiem, gałką i tymiankiem.
Do miseczki wsyp mąkę ziemniaczaną i dodaj odrobinę ciepłego sosu. Dokładnie zamieszaj i dodaj do garnka, pozwól by, sos się zagotował.
Ziemniaki przeciśnij przez praskę i dodaj do nich jajko, sól i mąkę. Wyrób w dłoniach jednolite ciasto.
Z podanego ciasta odrywaj małe fragmenty, formuj w dłoniach w kulkę i zrób na środku małą dziurkę palcem.
W dużym garnku zagotuj wodę i wkładaj małymi partiami kluseczki. Gotuj je 3 minuty od wypłynięcia.
Kluski podawaj z ciepłym sosem i posiekaną natką pietruszki.
-
Kluski śląskie
-
Kluski z makiem
-
Kluseczki francuskie
-
Sos do klusek śląskich
-
Kluski śląskie z mięsem
-
Kluski śląskie Thermomix
-
Kluski z tartych ziemniaków
-
Kluski śląskie z gulaszem
-
Kluski ze śliwkami
-
Szare kluski śląskie
-
Kluski ziemniaczane z mięsem
-
Kluski z mięsem z rosołu
-
Kluski drożdżowe
-
Kluski leniwe z bułką tartą
-
Gumiklyjzy
-
Kluski śląskie
Więcej informacji na temat klusek śląskich z sosem
Kluski śląskie z sosem to przepyszny i niezwykle łatwy przepis na domowy posiłek. Jego przygotowanie zajmuje tylko kilka chwil. Całość jest dobra nawet dla dzieci. By stworzyć z nich w pełni zbilansowany i odżywczy posiłek wystarczy dodać do nich świeże warzywa. To wspaniała opcja nie tylko na święta, ale również w zwykłe dni, gdyż całość jest naprawdę prosta.
Przepis na kluski śląskie z sosem jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy kochają tradycyjne dania. Te drobne kluseczki z dziurką w środku nie tylko pięknie się prezentują na talerzu, ale są również niezwykle smaczne. Choć można je podawać nie tylko z sosem, ale również z masłem, to jednak ta wytrawna wersja z dodatkiem odrobiny mięsa jest naprawdę wspaniała. Bardzo dobrze syci i smakuje. Ich stworzenie jest naprawdę proste. Jednak należy pamiętać, że trzeba wcześniej ugotować ziemniaki, dlatego to nie jest danie dobre na awaryjne okazje. Choć można do ich przygotowania użyć również już ugotowanych ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia, to sprawi, że będą naprawdę szybkie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kluski śląskie z sosem, tak by były naprawdę smaczne, proste i pożywne, a ich przygotowanie nie zajęło zbyt dużo czasu, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Całość składa się tylko z kilku składników. Głównym są oczywiście ziemniaki. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się te o dużej zawartości mąki. Dzięki czemu kluski są zbite, ale również miękkie. Choć do przygotowania kluseczek można i zwykle używa się mąki ziemniaczanej, to jednak lepiej zastąpić ją pszenną, które jest równie uniwersalna i delikatna. Co prawda nie jest bezglutenowa, jednak to właśnie ze względu na to białko sprawia, że kluski z jej dodatkiem są tak miękkie, sprężyste i bardzo smaczne. To tradycyjne danie jest idealnym wyborem dla miłośników polskiej kuchni. Kluseczki są tak pyszne, że ciężko jest przejść obok nich obojętnie. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają mączne dodatki. Te domowe są najlepsze! Idealnie sprawdzi się do nich sos mięsny.
Alergeny w kluskach śląskich z sosem
Lista alergenów dla klusek śląskich z sosem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Sos sojowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze klusek śląskich z sosem
To zdrowa opcja, która sprawdzi się świetnie na co dzień, jednak należy pamiętać, by czerwone mięso nie gościło w menu częściej niż 2 razy w tygodniu.
Energia i białka
(364g)
Węglowodany
(364g)
Tłuszcze
(364g)
Witaminy
(364g)
Składniki mineralne
(364g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.