Składniki dla 2 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek, mikser, duża miska

Przepis na kluski półfrancuskie krok po kroku

Masło utrzyj z odrobiną soli w dużej misce.

Do maślanej masy dodawaj po jednym jajku, cały czas ucierając.

Do masy przesiej mąkę i wlej mleko, dokładnie rozmieszaj mikserem.

W dużym garnku zagotuj sporo wody.

Z masy formuj łyżką kluski i wrzucaj je do wrzącej wody.

Kluski gotuj 2 minuty od wypłynięcia.

Kluski półfrancuskie podane na małym talerzyku.
Często zadawane pytania
Kluski półfrancuskie - cechy przepisu
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - kluski półfrancuskie

W skrócie
Kalorii w porcji
brak danych
Wielkość
jednej porcji
0 g
Indeks glikemiczny
76

Wartości odżywcze klusek półfrancuskich

na 100g gotowej potrawy

To dodatek, który zawiera bardzo mało błonnika i witamin, a przy okazji ma wysoki indeks glikemiczny. Sprawdzi się za to na diecie lekkostrawnej.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(0g)
Energia (kcal)
258.30
0.00
Białko (g)
9.67
0.00

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(0g)
Węglowodany (g)
34.70
0.00
Węglowodany przyswajalne (g)
34.70
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(0g)
Tłuszcz (g)
9.05
0.00
Tłuszcze nasycone (g)
5.99
0.00
Tłuszcze nienasycone (g)
3.07
0.00

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(0g)
Witamina B6 (mg)
0.08
0.00
Tiamina (mg)
0.46
0.00
Ryboflawina (mg)
0.32
0.00
Niacyna (mg)
3.03
0.00
Foliany (µg (mcg))
74.58
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(0g)
Sód (mg)
37.68
0.00
Potas (mg)
130.73
0.00
Wapń (mg)
57.97
0.00
Fosfor (mg)
122.39
0.00
Magnez (mg)
22.11
0.00
Żelazo (mg)
2.82
0.00
Cynk (mg)
0.83
0.00
Miedź (mg)
0.10
0.00
Szacunkowy indeks glikemiczny klusek półfrancuskich 76
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w kluskach półfrancuskich

Lista alergenów dla klusek półfrancuskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Mąka pszenna typ 500
 • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Jajko
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Masło
  • Mleko 2%

Więcej informacji na temat klusek półfrancuskich

Kluski półfrancuskie to wspaniały pomysł na naprawdę szybki i smaczny posiłek. Ich przygotowanie zajmuje tylko kilka chwil, a wszystkie produkty na pewno znajdziesz w domowej spiżarni. Można je podawać z sosem, ale równie dobrze sprawdzą się z musem owocowym, czy po prostu z dodatkiem odrobiny masła.

Przepis na kluski półfrancuskie jest niezwykle prosty, a do jego przygotowania wystarczy tylko kilka chwil. To dalekie kuzynki kopytek, jednak nie robi się ich z ziemniaków. Największym ich plusem jest brak konieczności długiego wyrabiania ciasta, czy jego wałkowanie. Kluski robi się tylko przy pomocy jednego prostego narzędzia kuchennego - dużej łyżki. Dzięki temu nawet osoby, których kuchnia nie jest dobrze wyposażona, spokojnie sobie z nimi poradzą. Najważniejsza w całym przygotowaniu jest technika ich formowania i wrzucania na wodę. Warto pamiętać, ze za każdym razem należy namoczyć łyżkę we wrzącej wodzie, dzięki czemu ciasto nie będzie się do niej przyklejać i szybko odejdzie. Choć przez to kluski nie są może tak piękne i kształtne jak kopytka, to wciąż mają swój urok.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kluski półfrancuskie, które będą nie tylko smaczne, ale również szybkie i tanie, to ten prosty przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość zajmuje tylko kilka minut. Podstawą tego dania jest mąka pszenna, jednak można również użyć innej delikatnej. Dla lepszej konsystencji można również wzbogacić ją o dodatek mąki ziemniaczanej, jednak nie powinno jej być zbyt dużo, wtedy kluski staną się zbyt twarde. Mąka pszenne sprawia, że całość jest naprawdę delikatna. Do klusek dodaje się jajka, które wspaniale wiążą ciasto, dzięki czemu podczas gotowania kluski nie rozpadają się. Oprócz tego wystarczy tylko odrobina masła i można podawać naprawdę wspaniałe i smaczne kluseczki. Ten prosty przepis pozwala stworzyć danie szybkie, które jest wspaniałą bazą różnorodnych obiadów. Kluski sprawdzają się zarówno na słodko, jak i wytrawnie. W dodatku wszystkie składniki na pewno już goszczą w twoim domu. To najlepsze kluski na obiad w pośpiechu. Są tak smaczne, że ciężko jest przejść obok nich obojętnie.

Szacunkowy koszt przygotowania klusek półfrancuskich

Koszt składników
16.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
300 g
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.90
Za 300 g
Jajko
2 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
2.00
Za 2 szt.
Masło
50 g
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 50 g
Mleko 2%
200 ml
2.50
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.50
Za 200 ml
Koszt składników
16.50
ikona podziel się Przekaż dalej
Jak oceniasz przepis na kluski półfrancuskie
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 84,8% osób