Kluski lane z sosem
- Pieczarki - 15 średnich sztuk (500 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (320 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
- Olej rzepakowy (40 ml)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na kluski lane z sosem krok po kroku
Pieczarki obierz i pokrój w plasterki. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Na połowie rozgrzanego oleju zeszklij cebulę, następnie dodaj do niej pokrojone pieczarki i duś do momentu, aż woda odparuje.
Pieczarki dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
W szklance rozmieszaj dwie łyżki mąki z połową szklanki wody oraz śmietaną.
Zawartość szklanki wlej do pieczarek, dokładnie wymieszaj i zagotuj.
Gotowy sos zdejmij z ognia.
Do miski wybij jajka, dodaj pół szklanki wody i zmiksuj mikserem.
Następnie do miski dodaj pozostały olej, szczyptę soli i wymieszaj.
Do miski partiami dodawaj mąkę i wyrabiaj ciasto przy pomocy łyżki.
Ciasto na kluski odstaw na 20 minut.
W garnku zagotuj wodę z solą.
Łyżkę maczaj we wrzątku, nabierz na nią porcję ciasta i włóż do garnka z wrzącą wodą. Czynność powtarzaj, aż skończy się ciasto.
Kluski gotuj przez około 2 minuty od momentu wypłynięcia ich na wierzch.
Gotowe kluski wyciągnij łyżką cedzakową i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu z sosem pieczarkowym.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat klusek lanych z sosem
Kluski lane z sosem pieczarkowym to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Szybkie i łatwe w przygotowaniu kluski lane możesz podać również ze sosem pieczeniowym. Przepis na kluski lane z sosem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania klusek z sosem potrzebne będą następujące produkty spożywcze: pieczarki, cebula, mąka pszenna, śmietana 30%, olej rzepakowy, jajka, sól oraz pieprz. Produkty te dostępne są w przystępnych cenach w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić kluski lane z sosem? Pieczarki obierz i pokrój w plasterki. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Na połowie rozgrzanego oleju zeszklij cebulę, następnie dodaj do niej pokrojone pieczarki i duś do momentu, aż woda odparuje. Pieczarki dopraw do smaku solą oraz pieprzem. W szklance rozmieszaj dwie łyżki mąki z połową szklanki wody oraz śmietaną. Zawartość szklanki wlej do pieczarek, dokładnie wymieszaj i zagotuj. Gotowy sos zdejmij z ognia. Do miski wybij jajka, dodaj pół szklanki wody i zmiksuj mikserem. Następnie do miski dodaj pozostały olej, szczyptę soli i wymieszaj. Do miski partiami dodawaj mąkę i wyrabiaj ciasto przy pomocy łyżki. W garnku zagotuj wodę z solą. Łyżkę maczaj we wrzątku, nabierz na nią porcję ciasta i włóż do garnka z wrzącą wodą. Czynność powtarzaj, aż skończy się ciasto. Kluski gotuj przez około 2 minuty od momentu wypłynięcia ich na wierzch. Gotowe kluski wyciągnij łyżką cedzakową i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu z sosem pieczarkowym.
Cebula jest źródłem siarki, żelaza, potasu, magnezu, manganu, fluoru, wapnia, fosforu, witaminy A, C, E, niektórych witamin z grupy B, flawonoidów oraz glukokininy. Znajdziemy w niej spore ilości witaminy C, która wspomaga działanie naszego układu odpornościowego. Witamina ta jest istotna szczególnie w okresach wzmożonej zachorowalności.
Podsumowując sprawdzony przepis na pyszne kluski lane z sosem pieczarkowym stanowi doskonałą propozycję na obiad. Jako dodatek do dania możemy przygotować surówkę ze świeżych, sezonowych warzyw.
Alergeny w kluskach lanych z sosem
Lista alergenów dla klusek lanych z sosem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze klusek lanych z sosem
Kluski lane z sosem to doskonały pomysł na smaczny obiad. Stanowią one doskonałe źródło węglowodanów oraz białka pochodzenia zwierzęcego.
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.