Kluseczki ziemniaczane
- Ziemniaki późne (500 g)
- Jajko (2 szt.)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (240 g)
Przepis na kluseczki ziemniaczane krok po kroku
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o bardzo drobnych oczkach. Całość przełóż na sitko i odsącz z nadmiaru wody.
Do miski włóż masę ziemniaczaną, wbij jajka i dodaj mąkę. Całość dokładnie wymieszaj łyżką.
W dużym garnku zagotuj 3 litry wody i lekko ją posól.
Z masy ziemniaczanej za pomocą małych łyżeczek uformuj kluski i wrzucaj je do gotującej się wody.
Kluski gotuj 6 minut od wypłynięcia.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Parowańce
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat kluseczek ziemniaczanych
Kluseczki ziemniaczane to wspaniały pomysł na pyszny choć dość prosty posiłek dla całej rodziny. Choć zwykle z ziemniaków robi się tylko i wyłącznie kopytka, to w tej wersji można to warzywo wykorzystać w zupełnie nowy, choć równie pyszny sposób. Te kluski robi się z surowych ziemniaków, co oszczędza naprawdę sporo czasu i pozwala przygotować pyszny posiłek w ekspresowym tempie. Sprawdzi się szczególnie w diecie osób bardzo zapracowanych, a także tych, którzy ze względu na różne schorzenia muszą wybierać posiłki lekkostrawne. Można jeść je na słodko lub słono, pasują do obu wersji, choć dużo lepiej komponują się w wytrawnych propozycjach.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kluski ziemniaczane, które będą naprawdę smaczne i łatwe w przygotowaniu, to ten przepis szczególnie przypadnie ci do gustu. Kluseczki, które z niego powstają są miękkie i puszyste. Ze względu na użycie do ich wykonania mają bardzo ciekawy, siny kolor, który sprawia, że są jeszcze ciekawsze. Z tego powodu bardzo często nazywane są szarymi kluskami.
Z tego przepisu dowiesz się ile gotować kluski ziemniaczane, by były niezwykle miękkie i pyszne. Te z tego przepisu zawsze się udają i są tak łatwe, że poradzi sobie z nimi nawet początkujący kucharz. To danie można spokojnie przygotować wraz z najmłodszymi domownikami, gdyż jest nieskomplikowane, a przynosi wiele radości. Zwłaszcza formowanie klusek z ciasta za pomocą łyżki.
Ten przepis pokaże ci jak zrobić, kluski inne niż wszystkie, choć wciąż bardzo pyszne. W kilka chwil przygotujesz to wspaniałe danie, które można podawać na obiad czy kolację. Ze względu na dużą zawartość ziemniaków są naprawdę sycące i bardzo odżywcze. Już mała porcja pozwala zaspokoić nawet duży głód. Ze względu na ich wspaniały smak znikają w ekspresowym tempie ze stołu, więc dobrze jest wykonać je w podwójnej porcji.
Te kluski robione są z mąką ziemniaczaną, dzięki temu są w pełni bezglutenowe i bezpieczne dla osób z celiakią. Spokojnie nadają się też dla osób na diecie lekkostrawnej, oczywiście jeśli podane są po ugotowaniu z lekkim sosem. Kluski są kładzione łyżką i rzucane na wodę, stąd ich ciekawy wygląd i faktura.
Alergeny w kluseczkach ziemniaczanych
Lista alergenów dla kluseczek ziemniaczanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kluseczek ziemniaczanych
Ze względu na wysoki indeks glikemiczny i małą zawartość błonnika kluseczki nie powinny pojawiać się w diecie zbyt często.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.