Klopsy z indyka
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Bułka tarta (35 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na klopsy z indyka krok po kroku
Mięso mielone przełóż do dużej miski. Dodaj do niego bułkę, przyprawy i jajko. Dokładnie wymieszaj.
Ręką uformuj małe kotleciki.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej klopsy.
Klopsiki piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 30 minut.
-
Mielony z piekarnika
-
Kotlety mielone z piekarnika
-
Kotleciki rybne
-
Mielone z pieczarkami
-
Mielone z piekarnika
-
Kotlety mielone
-
Kotlety mielone z indyka
-
Kotlety mielone z pieczarek
-
Klopsy mielone
-
Kotlety z soczewicy czerwonej
-
Burger domowy
-
Bryzol wołowy
-
Mielone z cukinią
-
Kotlety z kaszy jęczmiennej
-
Sznycel ministerski
-
Kotlety z mięsa z rosołu
-
Kotlety mielone bez bułki
-
Pulpety w sosie grzybowym
-
Kotlety mielone
Więcej informacji na temat klopsów z indyka
Klopsy z indyka to niezwykle ciekawe danie, które doskonale smakuje, a jeszcze lepiej się prezentują. Można je zjadać zarówno z sosem, jak i bez niczego. Są idealną opcją na szybki, ale zbilansowany posiłek, który na pewno zaspokoi nawet duży głód.
Przepis na klopsy z indyka to doskonały pomysł na ciekawe danie, które świetnie sprawdzi się na obiad. Kotlety z tego przepisu są tak pyszne, że ciężko jest przejść bok nich obojętnie. Mięso drobiowe, którego używa się w tym przepisie, jest naprawdę zdrowe. Dostarcza sporo białka, które nie tylko przyspiesza budowanie mięśni, ale także zwiększa sytość posiłku. Mięso drobiowe w porównaniu z czerwonym zawiera znacznie mniej tłuszczu, przez co ma korzystniejsze działanie na układ krwionośny. To doskonały pomysł na smaczne danie, które świetnie sprawdzi się zwłaszcza na obiad. Ten pyszny przepis, to również dobry sposób na obiad w kilka chwil, by go dobrze zbilansować wystarczy tylko dodać do niego źródło węglowodanów złożonych, np. ryż czy ziemniaki, a także świeże warzywa. Te pulpety są nie tylko pyszne, ale również dobre dla zdrowia. Są tak smaczne, że znikają z talerza w mgnieniu oka.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić klopsy z indyka, by były smaczne, a przy okazji dobre dla zdrowia, to te przepis sprawdzi się idealnie. Powstają z niego najlepsze kotleciki. Te drobiowe kotleciki z mięsa mielonego sprawią, że każdy obiad będzie pyszny. Cała receptura jest niezwykle łatwa i niezbyt pracochłonna, dlatego idealnie sprawdzi się również na bardzo szybki posiłek. To dobry wybór dla osób, które nie przepadają za zbyt długim siedzeniem w kuchni, gdyż danie robi się w ekspresowym czasie. Smakują przepysznie i robi się je niezwykle łatwo. To pomysł na danie, które choć dietetyczne, wcale nie jest mdłe czy nudne, wręcz przeciwnie, dzięki dużej ilości ziół smakuje po prostu fantastycznie. Idealnie komponują się z ziemniakami czy ryżem. Można je podawać same lub połączyć z ulubionym sosem. Świetnie sprawdzi się pomidorowy czy koperkowy. To dobry wybór dla osób, które nie przepadają za zbyt długim siedzeniem w kuchni, gdyż danie robi się w ekspresowym czasie.
Alergeny w klopsach z indyka
Lista alergenów dla klopsów z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze klopsów z indyka
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(146g)
Węglowodany
(146g)
Tłuszcze
(146g)
Witaminy
(146g)
Składniki mineralne
(146g)
-
mięso,
indyk,
bułka tarta,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.