Klopsy w sosie koperkowym
- Kajzerka - 1 sztuka (60 g)
- Mięso mielone cielęce (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - ok. 3 łyżek do obtoczenia pulpetów i 1 łyżka do zagęszczenia sosu (40 g)
- Mleko 2% - ok. 1/2 szklanki (do namoczenia bułki) (125 ml)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
- Marchewka - 1 sztuka (45 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (35 g)
- Masło - 1 łyżeczka (7 g)
- Koperek - 1/2 całego pęczka (30 g)
Przepis na klopsy w sosie koperkowym krok po kroku
Kajzerkę zalej mlekiem i odstaw aż wchłonie większość płynu i zmięknie. W tym czasie posiekaj cebulę.
Do miski lub dużego głębokiego talerza przełóż mielone mięso, posiekaną cebulę i rozmoczoną, odciśniętą bułkę. Wszystko dokładnie wymieszaj do połączenia składników. Dopraw solą i pieprzem.
Z otrzymanej masy ręcznie uformuj niewielkie klopsy i obtocz je w mące. Podsmażaj chwilę z każdej strony na patelni z rozgrzanym olejem.
Marchew i pietruszkę obierz i zetrzyj na tarce.
W garnku zagotuj bulion. Dodaj przygotowane wcześniej warzywa, a następnie kolejno wrzucaj obsmażone klopsiki. Dodaj łyżeczkę masła i gotuj na średnim ogniu około 20 minut.
Łyżkę mąki zalej kilkoma łyżkami gorącego wywaru, wymieszaj i dodaj do garnka. Dokładnie wymieszaj, aby nie powstały grudki.
Koperek drobno posiekaj i dodaj do garnka.
Klopsiki możesz podawać z ziemniakami, makaronem, kaszą lub ryżem oraz ulubioną surówką.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Pulpety
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pulpety z indyka
-
Pulpeciki w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie pieczarkowym
-
Pulpety w sosie własnym
-
Pulpety z indyka w sosie pomidorowym
-
Pulpety w sosie śmietanowo koperkowym
-
Pulpety gotowane
-
Gotowane pulpety w sosie pomidorowym
-
Sos pomidorowy do pulpetów
-
Pulpety w sosie śmietanowym
-
Pulpeciki z indyka
-
Pulpety z indyka w sosie koperkowym
-
Pulpety rybne
-
Pulpety z kurczaka
-
Pulpety
Więcej informacji na temat klopsów w sosie koperkowym
Klopsy w sosie koperkowym to pomysł na pyszne i proste w przygotowaniu danie, które idealnie sprawdzi się na obiad dla całej rodziny, również dla najmłodszych dzieci. Pasuje do wielu dodatków, możesz podawać je z ziemniakami gotowanymi lub w formie puree, z makaronem, kaszą, czy ryżem – w każdej z tych konfiguracji klopsiki będą naprawdę pyszne. Dodatkowo, w towarzystwie surówki, na przykład z marchewki, białej czy czerwonej kapusty lub gotowanych warzyw, będzie to nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe i pełnowartościowe, dobrze zbilansowane danie. Klopsy w sosie koperkowym są bardzo delikatne i łagodne w smaku oraz lekkostrawne, dlatego są dobre również dla dzieci, czy osób z wrażliwym przewodem pokarmowym. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić klopsy w sosie koperkowym koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz prosty przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Do ich przygotowania potrzebne ci będzie mięso mielone, cebula oraz bułka, na przykład kajzerka, bulion warzywny, marchew oraz pietruszka. Przydadzą się również mąka do zagęszczenia sosu i obtoczenia pulpetów oraz odrobina oleju do smażenia. Najlepiej wybrać chude, lekkie mięso na przykład drobiowe lub cielęcinę. Tak naprawdę klopsy możesz przygotować z każdego gatunku mięsa, pamiętaj jednak, że przykładowa wieprzowina jest bardziej tłusta i kaloryczna, dlatego, jeśli jesteś na diecie odchudzającej, lekkostrawnej lepiej postawić na chudsze odmiany. Przygotowanie jest bardzo proste – rozmoczoną w mleku lub wodzie bułkę należy wymieszać z mielonym mięsem, posiekaną cebulą i przyprawami, obtoczyć w mące, lekko obsmażyć na patelni i wrzucić na gotujący się wywar z warzywami. Na koniec wystarczy zagęścić sos mąką i dodać drobno posiekany koperek. To wszystko! Jeśli chcesz, możesz zrezygnować z obsmażania pulpetów – będą wtedy mniej tłuste, mniej kaloryczne i lepiej strawne. Przepis na klopsy w sosie koperkowym to przepis, który powinien znać każdy, dlatego nie zwlekaj i przygotuj je przy najbliższej okazji z pomocą naszych wskazówek.
Alergeny w klopsach w sosie koperkowym
Lista alergenów dla klopsów w sosie koperkowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kajzerka
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze klopsów w sosie koperkowym
Aby uzyskać niskokaloryczne, jak najbardziej lekkostrawny posiłek najlepiej wykorzystać chude gatunki mięsa i obsmażać pulpety bardzo krótko, lub całkowicie zrezygnować z tego kroku.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.