Kleik ryżowy
- Ryż biały (25 g)
- Mleko 2% (100 ml)
- Cukier (5 g)
Przepis na kleik ryżowy krok po kroku
Ryż przepłucz, wrzuć do garnka, zalej szklanką wody i gotuj do miękkości.
Kleik połącz z mlekiem i cynamonem.
Dopraw odrobiną cukru.
-
Naleśniki
-
Kopytka
-
Parówka w cieście francuskim
-
Ryż z jabłkami
-
Bułki cynamonowe
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Pączki z serka homogenizowanego
-
Legumina
-
Budyń jaglany
-
Placki z serka wiejskiego
-
Omlet cesarski
-
Bananowe pancakes
-
Jak zrobić pancake
-
Bułeczki z jagodami
-
Babeczki wielkanocne
-
Grysik
-
Zacierki
-
Placuszki z kaszy manny
-
Kolacja dla dzieci
Więcej informacji na temat kleiku ryżowego
Kleik ryżowy to jedno z tych dań, które zwykle kojarzy się bardzo negatywnie. Czas to zmienić! Z tym przepisem odkryjesz, że może on być naprawdę smaczny i bardzo ciekawy. Jego podstawą jest ryż, ale ze względu na dużą uniwersalność można dodawać do niego wielu różnych owoców, czy bakalii. Kleik ryżowy zwykle używany jest na diecie lekkostrawnej, w czasie gdy układ pokarmowy nie pracuje, tak jak trzeba i potrzebuje dużego odciążenia. Kleik nie nadwyręża jego pracy, gdyż jest bardzo łatwy w przetrawieniu. Zwłaszcza ten robiony na wodzie. Jednak przy braku ciężkich dolegliwości warto przygotować wersję na mleku, która jest nie tylko smaczniejsza, ale też bardziej odżywcza, gdyż zawiera dużo więcej białka. Ten kleik jest prosty, szybki i naprawdę ciekawy. A do jego przygotowania wystarczy tylko kilka chwil!
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kleik ryżowy, by był aksamitny, ciekawy, pyszny i odżywczy, to ten przepis będzie idealnym wyborem. Do jego stworzenia wystarczy tylko kilka chwil. Nie potrzeba też żadnego większego doświadczenia, czy specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykły garnek lub rondelek, jeśli porcja ma wystarczyć tylko dla jednej osoby. Choć może wydawać się, że to danie pracochłonne, to wcale tak nie jest. Wystarcz odrobina cierpliwości, by doczekać aż ryż się rozkleikuje i będzie bardzo miękki. Na szczęście nie zajmuje to zbyt dużo czasu. Warto jednak pamiętać o ciągłym mieszaniu kleiku, gdyż w innym wypadku może przykleić się on do dna garnka, co nie jest wskazane.
Przepis na kleik ryżowy to doskonała opcja na odczarowanie tej dobrze znanej potrawy. Choć zwykle kojarzy się ze szpitalnym jedzeniem, można przygotować go w taki sposób, by, zamiast nudzić i odstraszać, zachwycał wspaniałym smakiem. I wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy tradycyjny przepis lekko podreperować, by stworzyć smaczny, szybki i łatwy, domowy kleik ryżowy. Ten prosty przepis pozwala to zrobić bardzo intuicyjnie. Wszystkie składniki, które są potrzebne, można odnaleźć w każdym sklepie, a w większości również w domowej spiżarni. Głównym jest oczywiście ryż. Do tego dania używa się tylko ryżu białego, można sięgnąć po basmati, czy jaśminowy. To dobry przepis również dla dzieci.
Alergeny w kleiku ryżowym
Lista alergenów dla kleiku ryżowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze kleiku ryżowego
To zdrowa opcja na śniadanie, która zawiera sporo białka.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.