Klasyczny sos do gołąbków
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (50 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 2 łyżki (50 ml)
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 szklanka (250 g)
Przepis na klasyczny sos do gołąbków krok po kroku
Do garnka przelej bulion i zagotuj go.
Dodaj do niego przecier pomidorowy i koncentrat. Gotuj przez 10 minut.
Jogurt naturalny zmieszaj w miseczce z odrobiną ciepłego sosu, następnie wlej go do rondla z sosem. Pozostaw do zagotowania.
Sos dopraw solą i pieprzem do smaku.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat klasycznego sosu do gołąbków
Klasyczny sos do gołąbków jest świetną opcją dla każdego, kto kocha naprawdę pomidorowy smak. Ten sos jest słodko kwaśny, ze względu na pyszne pomidory. Całość jest tylko lekko doprawiona. Choć w tradycyjnej wersji łączy się go ze śmietaną, to w przepisie została podana wersja nieco udoskonalona. Dzięki temu sos ma mniej kalorii, a także mniej tłuszczu.
Przepis na klasyczny sos do gołąbków będzie wspaniałym dodatkiem do tej tradycyjnej potrawy. Gołąbki są daniem, bez którego ciężko wyobrazić sobie kuchnię polską. Dlatego tak ważne jest ich podanie. Choć można serwować je oczywiście bez dodatków, to jednak gdy polane są przepysznym pomidorowym sosem, ciężko jest przejść obok nich obojętnie. Sos pasuje zarówno do tych mięsnych, jak i jarskich. Dlatego jest niezwykle uniwersalny i można go przygotowywać cały czas. Dodatkowo składa się tylko z kilku składników, dzięki czemu jest prosty, szybki i tani. Wszystkie składniki można znaleźć w najbliższym sklepie, a bardzo często nawet w domowej spiżarni. Do przygotowania tego sosu używa się bulionu, jednak dużo lepszą opcją jest wykorzystanie wywary z gotowania gołąbków. Dzięki czemu sos będzie nawet jeszcze bardziej kompatybilny z tą potrawą. Wywar wzbogaca sos o głębokie nuty smakowe, które zawdzięcza gotowanej kapuście.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić klasyczny sos do gołąbków, by był naprawdę smaczny, a przy okazji niezbyt skomplikowany, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Sprawdzi się idealnie dla każdego, kto po raz pierwszy chce spróbować udoskonalić domowe gołąbki. By go stworzyć wystarczy tylko kilka prostych składników. Pierwszym jest bulion warzywny. Można posłużyć się domowym albo użyć sklepowego. Drugim produktem jest koncentrat pomidorowy, który nadaje mu wspaniałego, pomidorowego smaku. Można go znaleźć w każdym sklepie. Najlepiej wykorzystać taki, który nie ma dodatku konserwantów. To dobry sposób na naprawdę pyszny smak, w prosty sposób. Tak przygotowany sos jest szybki i łatwy. Ten prosty przepis pozwoli ci przygotować najlepszy sos pomidorowy.
Alergeny w klasycznym sosie do gołąbków
Lista alergenów dla klasycznego sosu do gołąbków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze klasycznego sosu do gołąbków
To zdrowa opcja, jednak dostarcza sporo soli, dlatego powinny na nią uważać osoby z problemami z układem krwionośnym.
Energia i białka
(600g)
Węglowodany
(600g)
Tłuszcze
(600g)
Witaminy
(600g)
Składniki mineralne
(600g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.