Klasyczne ciasto marchewkowe
- Olej rzepakowy (200 ml)
- Cukier (150 g)
- Jajko (3 szt.)
- Marchewka - 3 średnie sztuki (350 g)
- Orzechy włoskie (30 g)
- Rodzynki (20 g)
- Mąka pszenna typ 550 (200 g)
Przepis na klasyczne ciasto marchewkowe krok po kroku
W misce wymieszaj mąkę, szczyptę soli, łyżeczkę cynamonu, łyżeczkę proszku do pieczenia i łyżeczkę sody.
Orzechy i rodzynki przekrój na mniejsze kawałki, włóż do miseczki (innej niż mąka) i odstaw.
Marchew umyj, obierz i zatrzyj na tarce o drobnych oczkach.
Cukier i olej umieść w misce, miksuj mikserem na najwyższych obrotach i dodawaj po jednym jajku ciągle miksując.
Następnie dodaj mąkę i mieszać aż wszystkie składniki się połączą.
Na końcu dodaj marchew, orzechy i rodzynki, dokładnie wymieszaj za pomocą łyżki lub szpatułki.
Formę keksową wysmaruj olejem i delikatnie posyp mąką.
Do formy keksowej wlej ciasto piecz około 60 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Po upieczeniu ciasto pozostaw w uchylonym piekarniku. Następnie lekko ciepłe ciasto wyciągnij z blaszki na blat i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
Ciasto możesz polać polewą czekoladową, polewą z serka mascarpone lub podawać bez polewy.
-
Ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Placek z marchewką
-
Ciasto marchewkowe Thermomix
-
Fit ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe z mascarpone
-
Tort marchewkowy
-
Ciasto wegańskie
-
Wegańskie ciasto marchewkowe
-
Ciasto marchewkowe bezglutenowe
-
Ciasto marchewkowe z orzechami
-
Wege ciasto marchewkowe
-
Placek marchewkowy
-
Marchewkowiec
-
Marchwiak
-
Ciasto marchewkowe bez cukru
-
Ciasto marchewkowe z kremem mascarpone
-
Dietetyczne ciasto marchewkowe
-
Ciasta marchewkowe
Więcej informacji na temat klasycznego ciasta marchewkowego
Klasyczne ciasto marchewkowe to idealna propozycja na przekąskę. Świetnie sprawdzi się na wielkanocnym stole, na spotkaniach rodzinnych czy ze znajomymi. To szybkie i pyszne ciasto sprawdzi się na wiele uroczystości rodzinnych. Przepis na placek z marchewką jest bardzo łatwy, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia, aby je przygotować. Czas na wyrobienie ciasta, które zawsze wychodzi mokre i bez zakalca, wynosi około 20 minut. Pozostałą godzinę ciasto piecze się w piekarniku. W dalszej części dowiesz się jak zrobić ciasto marchewkowe, a produkty spożywcze, których potrzebujesz to olej rzepakowy, cukier, jaka kurze, marchew, orzechy włoskie, rodzynki oraz mąka pszenna.
Mała blacha przepysznego ciasta marchewkowego obfituje w wiele cennych składników pokarmowych. Orzechy dodane do ciasta są skarbnicą cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają one cholesterol LDL i posiadają właściwości przeciwzakrzepowe. Orzechy są produktem wysokokalorycznym, dlatego osoby na diecie redukcyjnej powinny uważać z ich ilością w jadłospisie, nie powinny jednak całkowicie z nich rezygnować, ponieważ są bardzo zdrowe. Orzechy włoskie są ważnym składnikiem diety wegetariańskiej i wegańskiej, ponieważ zawierają spore ilości białka. Marchewka natomiast obfituje w beta-karoten, czyli prowitaminę witaminy A, który nadaje kolor marchewce oraz poprawia koloryt naszej skóry. Dzieci, które spożywają duże ilości soków marchewkowych, często mają pomarańczowy kolor skóry - właśnie przez ten składnik pokarmowy. Beta-karoten wpływa również na poprawę widzenia, wspomaga leczenie trądziku oraz opóźnia procesy starzenia się skóry. Składnik ten jest zaliczany do przeciwutleniaczy, które mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych.
Podsumowując ten prosty przepis na dobre ciasto marchewkowe to idealna propozycja na spotkania w gronie rodziny lub znajomych. Idealnie sprawdzi się w diecie laktoowowegetariańskiej. Ciasto marchewkowe jest doskonałym źródłem składników pokarmowych pozytywnie wpływających na zdrowie.
Alergeny w klasycznym cieście marchewkowym
Lista alergenów dla klasycznego ciasta marchewkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze klasycznego ciasta marchewkowego
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.