Klasyczne carpaccio
- Polędwica wołowa (200 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Ser parmezan (40 g)
- Rukola (30 g)
Przepis na klasyczne carpaccio krok po kroku
Surową polędwicę wołową włóż do zamrażarki na około 30 minut. Po tym czasie wyciągnij ją z zamrażarki i pokrój na cienkie plastry.
Parmezan pokrój przy pomocy obieraczki do warzyw na cienkie plastry.
Plastry wołowiny ułóż na talerzu.
Na środek mięsa połóż umytą i osuszoną rukolę.
Całość skrop sokiem z cytryny oraz dopraw do smaku solą, oraz pieprzem.
Na koniec carpaccio posyp płatkami parmezanu.
Carpaccio wstaw do lodówki na około 2 godziny.
Gotowe carpaccio podawaj na zimno.
-
Carpaccio z buraków
-
Carpaccio z buraka z fetą
-
Sos do carpaccio z buraka
-
Carpaccio z buraka z fetą i rukolą
-
Carpaccio z buraka z sosem musztardowo miodowym
-
Carpaccio z buraka gotowanego
-
Carpaccio z buraka z kozim serem
-
Carpaccio z buraka z sosem balsamicznym
-
Carpaccio z buraka z fetą i orzechami
-
Carpaccio z buraka z mozzarellą
-
Carpaccio z buraka
Więcej informacji na temat klasycznego carpaccio
Klasyczne carpaccio to doskonały pomysł na pyszną przystawkę. Najlepsze carpaccio z polędwicy wołowej jest bardzo smaczne i świetnie sprawdzi się podczas spotkań ze znajomymi. Tradycyjne carpaccio przygotuje się z cienko pokrojonych plastrów wołowiny, mięso najczęściej polewa się oliwą z oliwek lub sokiem z cytryny. Smaczne carpaccio podaje się często z różnymi dodatkami, np z kaparami, parmezanem czy rukolą. Sprawdzony przepis na klasyczne carpaccio jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: polędwica wołowa, oliwa z oliwek, parmezan, rukola, sól, pieprz oraz sok z cytryny.
A jak zrobić klasyczne carpaccio? Surową polędwicę wołową włóż do zamrażarki na około 30 minut. Po tym czasie wyciągnij ją z zamrażarki i pokrój na cienkie plastry. Parmezan pokrój przy pomocy obieraczki do warzyw na cienkie plastry. Plastry wołowiny ułóż na talerzu. Na środek mięsa połóż umytą i osuszoną rukolę. Całość skrop sokiem z cytryny oraz dopraw do smaku solą, oraz pieprzem. Na koniec carpaccio posyp płatkami parmezanu. Carpaccio wstaw do lodówki na około 2 godziny. Gotowe carpaccio podawaj na zimno.
Świeże mięso wołowe charakteryzuje się jasnoczerwoną barwą, która uzależniona jest od ilości mioglobiny, czyli barwnika hemowego. Wołowina stanowi doskonałe źródło białka oraz tłuszczu. Znajdziemy w nim również składniki mineralne oraz niektóre witaminy. Wołowina stanowi dobre źródło witaminy A, E, D oraz niektórych witamin z grupy B. Znajdziemy w niej również składniki mineralne, do których zaliczyć możemy żelazo, które jest dobrze przyswajalne. Mięso wołowe zawiera spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są wskazane szczególnie dla osób z problemami związanymi z układem sercowo-naczyniowym.
Podsumowując: najlepszy przepis na carpaccio świetnie sprawdzi się podany jako przekąska lub przystawka. Smaczne carpaccio można przygotować również z dodatkiem prażonych orzechów. Orzechy zamienić można na prażone pestki słonecznika lub dyni. Carpaccio jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i można je przechowywać w lodówce przez 1 dzień.
Alergeny w klasycznym carpaccio
Lista alergenów dla klasycznego carpaccio przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze klasycznego carpaccio
Klasyczne carpaccio to doskonała propozycja na przekąskę lub przystawkę. Do przygotowania carpaccio warto wykorzystać produkty wysokiej jakości.
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.