Kiszony kalafior
- Kalafior - 1 średnia sztuka (800 g)
- Marchewka - 3 małe sztuki (300 g)
- Cukier - 3 łyżki stołowe (30 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (20 g)
- Chrzan (50 g)
Przepis na kiszony kalafior krok po kroku
Przygotuj zalewę: w garnku umieść 2 litry wody, 2 łyżki soli i cukier, podgrzej, aż sól i cukier się rozpuści.
Do zalewy dodaj pokrojony czosnek oraz koper i kawałki chrzanu.
Kalafiora umyj i podziel na mniejsze różyczki.
Marchew obierz i pokrój w talarki.
Do dużego, wcześniej umytego, słoika włóż kalafiora wraz z marchwią i zalej go przygotowaną zalewą.
Odstaw zakręcony słoik w ciepłe miejsce na 5-7 dni.
Po tym czasie wstaw do lodówki lub w chłodne miejsce.
-
Kimchi
-
Ogórki kiszone
-
Kiszone buraki
-
Sok z kiszonej kapusty
-
Kiszona kapusta
-
Kiszone rzodkiewki
-
Kapusta kiszona w słoikach
-
Zalewa do ogórków kiszonych
-
Kiszone śledzie
-
Kiszone cytryny
-
Cukinia kiszona
-
Pomidory kiszone
-
Kiszony sok z buraka
-
Kiszenie czerwonej kapusty
-
Czosnek kiszony
-
Kiszona papryka
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Kiszona cebula
-
Kiszonki
Więcej informacji na temat kiszonego kalafiora
Kiszony kalafior to świetna propozycja na zdrowe i smaczne warzywa do obiadu na zimę. Kiszony kalafior jest pyszny i zdrowy. Przepis na kiszonego kalafiora jest bardzo łatwy do zrobienia, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego. Do zrobienia kiszonki potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: kalafior, marchew, chrzan, czosnek, koper, sól, cukier.
Jak ukisić kalafiora? Najpierw przygotuj zalewę. W garnku umieść wodę, sól i cukier, podgrzej aż sól i cukier się rozpuści. Dodaj pokrojony czosnek oraz koper i kawałki chrzanu. Kalafiora umyj i podziel na mniejsze różyczki. Marchew obierz i pokrój w talarki. Do dużego wcześniej umytego słoika włóż kalafiora wraz z marchwią i zalej go przygotowaną zalewą. Odstaw zakręcony słoik w ciepłe miejsce na 5-7 dni. Po tym czasie wstaw do lodówki lub w chłodne miejsce.
Kalafior jest warzywem z rodziny kapustnych. Początkowo uprawiany był w Azji skąd zawędrował do Włoch. Jest powszechnie dostępny, można go kupić w każdym sklepie. Kalafior od lat ceni się za działanie przeciwnowotworowe jest źródłem wapnia, potasu, magnezu oraz witaminy K, która bierze udział w krzepnięciu krwi oraz prawidłowym przyswajaniu wapnia. Potas pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi oraz prawidłowej pracy serca. Zapobiega także w zatrzymywaniu wody, jest więc niezbędny w zachowaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Swój specyficzny zapach kalafior zawdzięcza związkowi zwanemu glukorafanina, jest ona silnym przeciwutleniaczem, to właśnie jej warzywo zawdzięcza działanie antynowotworowe. Kalafior bogaty jest także w błonnik pokarmowy, wspomagający prawidłową perystaltykę jelit. Dodatkowo kiszenie wzbogaca kalafior w cenny naturalny kwas mlekowy, będący bardzo dobrym probiotykiem.
Podsumowując sprawdzony przepis na kiszony kalafior to łatwy sposób na domowe przetwory. Szybki i prosty fit przepis jest nisko kaloryczny dlatego spożywać go mogą go spożywać osoby na dietach redukcyjnych. Kalafior możesz przygotować w większym słoju i przełożyć po ukiszeniu do słoików. Proporcje do przygotowania zalewy to 1 litr wody na 25 gram soli.
Alergeny w kiszonym kalafiorze
Lista alergenów dla kiszonego kalafiora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kiszony kalafior
Wartości odżywcze kiszonego kalafiora
Kiszony kalafior to domowa kiszonka zawierająca bardzo dużo cennych składników mineralnych. Kalafior jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Kalafior jest niskokaloryczny dlatego doskonale nadaje się dla osób na dietach redukcyjnych.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.