Kiszone ziemniaki
- Ziemniaki średnie - małe sztuki (1500 g)
Przepis na kiszone ziemniaki krok po kroku
Ziemniaki obgotuj w osolonej wodzie w mundurkach, aby były delikatnie miękkie (gotuj je około 15 minut od momentu zagotowania się wody).
W garnku zagotuj zalewę z 6 szklanek wody oraz 30 gram soli. Zalewę pozostaw do przestudzenia.
Do wyparzonych słoików ułóż obgotowane ziemniaki. Dodaj do nich kilka gałązek rozmarynu oraz kawałki chrzanu.
Ziemniaki zalej solanką po brzegi słoika. Słoiki dokładnie zakręć i odstaw w zaciemnione miejsce na około 10 dni.
Gotowe ziemniaki kiszone wykorzystaj np. jako dodatek do sałatek.
Więcej informacji na temat kiszonych ziemniaków
Kiszone ziemniaki to doskonały pomysł na pyszne przetwory w słoikach na zimę. Ziemniaki mają wszechstronne zastosowanie w wielu krajach - np. na bazie ziemniaków przygotowuje się tureckie danie pod nazwą kumpir. Kiszone ziemniaki swietnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek lub produkt do wykonania frytek, lub placków. Przepis na kiszone ziemniaki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania przetworów potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, sól, rozmaryn oraz chrzan świeży.
A jak zrobić kiszone ziemniaki? Ziemniaki obgotuj w osolonej wodzie w mundurkach, aby były delikatnie miękkie (gotuj je około 15 minut od momentu zagotowania się wody). W garnku zagotuj zalewę z 6 szklanek wody oraz 30 gram soli. Zalewę pozostaw do przestudzenia. Do wyparzonych słoików ułóż obgotowane ziemniaki. Dodaj do nich kilka gałązek rozmarynu oraz kawałki chrzanu. Ziemniaki zalej solanką po brzegi słoika. Słoiki dokładnie zakręć i odstaw w zaciemnione miejsce na około 10 dni. Gotowe ziemniaki kiszone wykorzystaj np. jako dodatek do sałatek.
Ziemniaki są lekkostrawne, przez co zawarte w niej związki lepiej przyswajają się. Zawierają one stosunkowo mało tłuszczu i dostarczają małej ilości kalorii. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziemy w nich również magnez, który stanowi materiał budulcowy zębów i kości oraz wpływa na poprawę przemianę materii, a także łagodzi stany zmęczenia oraz stresu. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B.
Podsumowując: wiesz już, jak się robi kiszone ziemniaki. Przetwory te są dobre do spożycia dopiero po około 10 dniach od przygotowania słoików. Kiszone ziemniaki warto wykorzystać do przygotowania frytek, placków lub jako dodatek do sałatek. Produkty niezbędne do wykonania kiszonych ziemniaków dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w kiszonych ziemniakach
Lista alergenów dla kiszonych ziemniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na kiszone ziemniaki nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- chrzan świeży
Wartości odżywcze kiszonych ziemniaków
Kiszone ziemniaki to doskonała propozycja na przetwory do słoików. Ziemniaki stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto przedłużyć ich trwałość.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.