Kisiel gryczany
- Kasza gryczana biała (500 g)
- Drożdże świeże (5 g)
- Sól - 1 płaska łyżka stołowa (10 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek stołowych (50 ml)
Przepis na kisiel gryczany krok po kroku
Kaszą gryczaną wypłucz.
Następnie wypłukaniu kaszą gryczaną zalej ciepłą wodą, tak aby wody było 5 cm nad poziom kaszy.
Do kaszy dodaj drożdże i pozostaw w ciepłym miejscu na noc.
Po tym czasie z kaszy odlej nadmiar wody.
Kaszą trzykrotnie z miel przez maszynkę. Po każdym mieleniu kaszę przepukaj ciepłą wodą (około 1 litrem) nad miską – z kaszy za każdym razem odciśnij nadmiar wody i pod żadnym pozorem nie wylewaj jej.
Zmieloną kaszę możesz wyrzucić - do przygotowania kisielu użyjemy wody pozostałej po płukaniu kaszy.
Do garnka wlej wodę z płukania kaszy.
Następnie garnek umieść nad małym ogniem, dodaj łyżeczkę soli i gotuj około 15 minut.
Gdy kisiel zgęstnieje przelej go do mniejszych miseczek i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
Gotowy kisiel pokrój na mniejsze kawałki i podawaj polany olejem.
-
Bigos staropolski
-
Sernik
-
Pierogi ruskie
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Gołąbki
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Pierogi leniwe
-
Gołąbki bez zawijania
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Pierogi z mięsem
-
Pierożki z mięsem
-
Makowiec
-
Krokiety
-
Sernik z wiaderka
-
Krokiety z pieczarkami
-
Seromakowiec
-
Potrawy na wigilię
Więcej informacji na temat kisielu gryczanego
Kisiel gryczany jest tradycyjnym daniem bożonarodzeniowym przygotowywanym w regionach Polesia. W obecnych czasach przygotowanie kisielu jest mniej czasochłonne, ponieważ do jego wykonania możemy użyć elektrycznej maszynki do mielenia. Przepis na kisiel gryczany jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Pyszny wigilijny kisiel z kaszy gryczanej należy zacząć przygotowywać odpowiednio wcześnie, ponieważ mimo małych nakładów naszej pracy konieczne jest odstawienie zarówno kaszy gryczanej, jak i gotowego kisielu na kilka godzin. Aby wykonać ten prosty przepis potrzebujesz następujących produktów spożywczych: białej kaszy gryczanej nie palonej, drożdże, soli, oleju rzepakowego oraz letniej wody. Produkty te są dostępny w większości sklepów spożywczych oraz są przystępne cenowo.
A więc jak zrobić kisiel gryczany? Na samym początku musisz dokładnie wypłukać kaszą gryczaną, zaraz się u ciepło wodą oraz dodać do niej drożdże. Kaszą najlepiej moczyć przez całą noc. Po tym czasie z kaszy należy odlać nadmiar wody, następnie zmielić się trzykrotnie przez maszynkę – ważne jest aby za każdym razem przepłukać zmieloną kaszę nad miską i zachować wodę po płukaniu. Do przygotowania potrawy wykorzystamy bowiem, wodę pozostało po płukaniu kaszy. Następnym krokiem jest wlanie wody po płukaniu kaszy do garnka, odrobinę soli oraz gotowanie do momentu powstania gęstego kisielu. Po tym czasie, jaki się należy przelać do mniejszych pojemniczków i pozostawić do wystygnięcia. Tak przygotowany Kisiel należy pokroić na mniejsze kawałki i podawać z dodatkiem oleju.
Kasza gryczana posiada niski Indeks glikemiczny oraz nie zawiera glutenu, dlatego świetnie sprawdzi się jako zamiennik innych kasz u osób chorującym na cukrzycę lub celiakię. Kasza gryczana jest również doskonałym źródłem białka oraz zawiera sporej ilości błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Gryka jest cennym źródłem aminokwasów egzogennych i witamin z grupy B dla osób na dietach wegetariańskich.
Podsumowując sprawdzony przepis na dobry, tradycyjny kisiel z kaszy gryczanej to doskonała propozycja na pyszne danie wigilijne. Prosty przepis nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego, dlatego warto włączyć go do swojego jadłospisu.
Alergeny w kisielu gryczanym
Lista alergenów dla kisielu gryczanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kisiel gryczany
Wartości odżywcze kisielu gryczanego
Kisiel z kaszy gryczanej to doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych i witamin. Jest to danie które tradycyjnie przygotowywana jest w okresie Bożego Narodzenia.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.