Kimchi jjigae
- Boczek wieprzowy bez kości (250 g)
- Kimchi - + 0,5 szklanki soku z odciśniętego kimchi (300 g)
- Tofu wzbogacane wapniem (250 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Imbir korzeń - 2,5 cm starte na tarce (10 g)
- Sos sojowy - 1 łyżka (10 ml)
- Cebula - 2 małe sztuki (150 g)
- Pasta paprykowa gochujang - 1 łyżka (13 g)
- Pasta miso - 1 łyżka (13 g)
- Cebula dymka - do podania (1 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
Przepis na kimchi jjigae krok po kroku
W miseczce wymieszaj przeciśnięty przez praskę czosnek, starty imbir i sos sojowy.
Boczek pokrój w cienkie paski i dobrze natrzyj przygotowaną marynatą.
Cebule pokrój w piórka.
Garnek z grubym dnem dobrze rozgrzej i wrzuć do niego boczek. Podsmażaj 5 minut.
Dodaj cebulę i kimchi. Smaż razem 5 minut.
Do garnka wlej 500 ml wody, pół szklanki soku z kimchi, pastę gochujang i pastę miso. Całość gotuj 15 minut.
W tym czasie sparz jajka wrzątkiem i oddziel białka od żółtek. Każde umieść w osobnym naczyniu.
Tofu odsącz z zalewy i pokrój w plastry. Ułóż na wierzchu zupy w garnku i gotuj razem 3 minuty.
Rozlej zupę do miseczek. Na wierzchu ułóż ugotowane tofu, surowe żółtko i posiekaną dymkę.
-
Tom kha
-
Zupa tajska z krewetkami
-
Oryginalna zupa tajska z mlekiem kokosowym
-
Zupa tajska z mlekiem kokosowym i kurczakiem
-
Zupa tajska z kurczakiem
-
Zupa tajska Thermomix
-
Tajska zupa z kurczakiem
-
Zupa tajska wege
-
Zupa z makaronem ryżowym
-
Zupa krabowa
-
Zupa rybna tajska
-
Zupa tajska z kurczakiem i makaronem
-
Zupa tajska tom yum
-
Zupa bambusowa
-
Zupa krewetkowa tajska
-
Zupa tajska z kurczakiem i makaronem ryżowym
-
Zupa tajska z kurczakiem curry
-
Zupa tajska z kurczakiem i batatami
-
Zupa tajska
Więcej informacji na temat kimchi jjigae
Kimchi jjigae to pikantna zupa przygotowana z wieprzowiny, kichmi i tofu. Nie czekaj i wprowadź do swojej kuchni prawdziwy rarytas Korei. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kimchi jjigae to koniecznie sprawdź nasz przepis. Aby powstała ta smaczna, koreańska zupa potrzebny będzie boczek, tofu, kimchi, cebula, czosnek, imbir, sos sojowy, pasta miso i pasta gochujang.
Tradycyjna zupa kimchi jjigae podawana jest z surowym jajkiem, a dokładnie- żółtkiem. W naszym przepisie podany jest również ten element, ale nie jest on obowiązkowy, choć dodaje smaku i wtedy jest najlepsza.
Kimchi to tradycyjne danie koreańskie, które przygotowuje się z kiszonych lub fermentowanych warzyw. Najczęściej podstawę stanowi kapusta pekińska oraz ogórek lub rzepa, ale można przyrządzić kimchi również z innych warzyw. W kuchni koreańskiej spotkać można przede wszystkim dwa rodzaje kimchi: zimowe oraz sezonowe, które powstaje z warzyw dostępnych w danej porze roku. Samo słowo kimchi, wywodzi się z chińskiego słowa „chimchae”, które oznacza solone warzywa. Prawdopodobnie danie to powstało w Korei w VII wieku, gdy chciano zachować rzepę na zimę, choć pierwsze wzmianki w tekście pochodzą z przełomu XI i XII wieku. Wtedy też zaczęto dodawać do kimchi sos sojowy i stało się ono obecne na stołach Koreańczyków przez cały rok.
Najbardziej charakterystyczną cechą kimchi jest jego pikantny smak, który wynika z obecności papryczek chilli. Urozmaicenie to powstało dopiero w XVI wieku i tą najbardziej popularną wariację można spotkać pod nazwą beachu kimchi. Tradycyjny sposób przygotowania kimchi nosi nazwę kimjang i od 2013 roku znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Do przygotowania kimchi najczęściej używa się kapusty pekińskiej, rzodkwi japońskiej, czosnku, papryki chilli, cebuli i imbiru. Już po samych tych składnikach widać, że to prawdziwa bomba antyoksydacyjna! Uważa się nawet, że to jedno z najzdrowszych dań na świecie. Ze względu na proces fermentacji zawiera w sobie pałeczki kwasu mlekowego, a więc to naturalny probiotyk. Składniki kimchi przyczyniają się do regulacji pracy jelit czy hamowania rozrostu bakterii chorobotwórczych. Obecne w kimchi składniki odżywcze takie jak selen czy allicyna mają duże znaczenie dla zmniejszenia złego cholesterolu w organizmie, zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru mózgu. 100 g kimchi to tylko 32 kcal, a z taką porcją zapewnimy już 18% zapotrzebowania na witaminę A.
Choć to prawdziwe złoto wśród produktów spożywczych to kimchi jest niewskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wrzodową, refluksem czy zespołem jelita drażliwego. Wynika to głównie z obecności ostrych przypraw i dużej zawartości soli.
Przepis na kimchi jjigae jest szybki i prosty w wykonaniu, a z niego powstaje bardzo dobra, domowa zupa bogata w smak i składniki odżywcze!
Alergeny w kimchi jjigae
Lista alergenów dla kimchi jjigae przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- Sos sojowy
- pasta paprykowa gochujang
- Pasta miso
- sos sojowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- pasta paprykowa gochujang
- sos sojowy
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kimchi jjigae
100 g kimchi to tylko 32 kcal, a z taką porcją zapewnimy już 18% zapotrzebowania na witaminę A.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.