Kimchi
- Kapusta pekińska (1000 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Kalarepa - 1 szt (150 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Sól - 5 łyżek (50 g)
- Imbir korzeń (25 g)
Przepis na kimchi krok po kroku
Kapustę i kalarepę pokrój na mniejsze kawałki i przełóż je do dużej miski. Zalej kapustę 2 litrami ciepłej, lecz nie gorącej wody. Wsyp sól i 1/4 szklanki cukru.. Całość dociśnij talerzem i słoikiem. Odstaw do lodówki na całą noc.
Warzywa odcedź z osolonej wody. Marchewki obierz i pokrój w cienkie paseczki. Cebulę i czosnek dobrze poszatkuj. Warzywa wymieszaj ze sobą.
6 łyżek sosu sojowego zmieszaj z 6 łyżkami sosu rybnego. Do całości dodaj cukier, chili, paprykę i starty imbir. Powstałą masą natrzyj warzywa i dobrze je wymieszaj. Całość przełóż do dużego słoika z zakrętką.
Kimchi przełóż do lodówki na 5 dni, po tym czasie przechowuj całość przez maksymalnie 1 miesiąc.
Więcej informacji na temat kimchi
Kimchi to tradycyjna potrawa kuchni korańskiej, jednak zyskuje coraz większą popularność w innych rejonach. W Polsce jest coraz bardziej znana ze względu na rosnącą liczbę restauracji serwujących potrawy kuchni azjatyckiej, a także dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom. Kimchi to bardziej nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej kapusty kiszonej, która dzięki większej ilości orientalnych przypraw jest bardziej aromatyczna i pikantniejsza.
Przepis na kimchi jest prosty i nieskomplikowany, dlatego bez problemu można zrobić je w swoim własnym domu. Wiele osób rezygnuje z własnoręcznego wykonania ze względu na obawę, że całość nie wyjdzie lub będzie zbyt pracochłonna. Jednak ten przepis w pełni rozwiewa wszelkie obawy, gdyż całość wychodzi w ekspresowym tempie i bez żadnych problemów.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kimchi, w najprostszy sposób, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. To receptura, która pozwala na naprawdę łatwe i sprawne przygotowanie tej kapusty. Z tego przepisu powstaje aromatyczne danie, które jest niezwykle smaczne i świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu.
Koreańskie kimchi to nie tylko kapusta, ale również mnóstwo innych warzyw i przypraw. Dzięki temu całość jest bardzo aromatyczna i niezwykle smaczna. W tym wypadku pierwsze skrzypce gra kapusta pekińska. To ona jest bazą tego dania. Zwykle jedzona w postaci surowej, jednak warto zaryzykować i spróbować jej również w wersji kiszonej. Ten proces sprawia, że smakuje ona zupełnie inaczej, choć równie smacznie.
Kimchi to świetny pomysł na włączenie do swojej diety kiszonych warzyw, w większej ilosci. To niezwykle zdrowe dla całego układu trawiennego i odpornościowego. Choć w tej wersji do kapusty dodana jest kalarepa, równie dobrze może to być rzepa czy rzodkiew.
Domowe kimchi smakuje zdecydowanie lepiej niż opcje dostępne w sklepie, a jego wykonanie wcale nie jest tak trudne jak się może wydawać. To dlatego warto samemu przygotować je w domu. Do jej przygotowania dobrze jest użyć koreańskiej papryki chili gochugaru, która ma bardzo ostry smak. Jednak jest dość trudno dostępna, dlatego można zastąpić ją tradycyjną papryczką z dodatkiem sosu rybnego. Kimchi jest niezwykle zdrowe, a przy tym naprawdę pyszne.
Alergeny w kimchi
Lista alergenów dla kimchi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos rybny
Wartości odżywcze kimchi
Kimchi jest świetnym źródłem probiotyków, które wpływają korzystnie na mikroflorę jelitową.
Energia i białka
(153g)
Węglowodany
(153g)
Tłuszcze
(153g)
Witaminy
(153g)
Składniki mineralne
(153g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
1. sosów sojowy+rybny co najmniej 3 razy za dużo oraz
2. jeżeli to ma być kiszonka, to w lodówce warzywa na pewno się nie ukiszą (za niska temperatura na fermentację), czyli w przepisie brak wskazówek, w jakich warunkach odstawić mieszankę, aby dokonała się fermentacja.
Żałuję, że zanim zrobiłam kimchi wg Państwa przepisu nie dokonałam przeglądu przepisów na kimchi innych autorów. Korzystając dotychczas z innych przepisów na Państwa stronie raczej nie miałam problemów i dlatego za bardzo zaufałam ze szkodą, niestety, dla potrawy i mojego wysiłku.