Kiełbasa z dziczyzny
- Łopatka z dzika (3000 g)
- Schab z dzika (2000 g)
- Boczek z dzika (3000 g)
- Jelito wieprzowe - ilość w zależności od potrzeb (5 g)
Przepis na kiełbasę z dziczyzny krok po kroku
Mięso pokrój na mniejsze części i zapekluj w soli. Odstaw na 2 dni.
Wszystkie rodzaje mięsa zmiel w młynku.
Wymieszaj mięso i dodaj przyprawy.
Osłonki z jelit wieprzowych napełnij mięsem.
Kiełbasę poddaj wędzeniu dymem w 50 stopniach, aż będzie brązowa. Podnieś temperaturę do 90 st. C, aż się podpiecze.
Więcej informacji na temat kiełbasy z dziczyzny
Potrawy z dziczyzny w ostatnich latach zyskują na popularności. Często nazywane są potrawami myśliwskimi ze względu na mięso z dzika, które zostało wykorzystane do ich produkcji. Często jako dodatek wykorzystuje się też typowe, leśne przyprawy, na przykład owoce jałowca, które podkręcają ich smak. Przykładem bardzo popularnego dania jest kiełbasa z dziczyzny, która ma specyficzny, niespotykany nigdzie indziej smak. Jeśli lubisz tradycyjne, mięsne potrawy koniecznie poznaj przepis na kiełbasę z dziczyzny – domowa, wędzona kiełbasa jest naprawdę najlepsza i nada się na wiele okazji. Zatem jak zrobić kiełbasę z dziczyzny? Bardzo ważne jest dobranie mięsa z różnych klas, odpowiedni proces peklowania oraz wędzenia. Dzięki mieszance różnych klas mięsa, kiełbasa nie będzie ani zbyt tłusta, ani zbyt sucha. Peklowanie pozwala na uzyskanie wyjątkowego aromatu oraz dłuższą trwałość dań z mięsa mielonego. Wędzenie kiełbasy nie jest procesem obowiązkowym, można przygotować też kiełbasy surowe, jednak poddanie mięsa działaniu dymu wędzarniczego nadaje mu charakterystyczny smak, dzięki czemu kiełbasa z dzika będzie jeszcze bardziej smaczna i pyszna. Przepis na kiełbasę z dzika jest prosty, ale dość czasochłonny. Niezbędne jest dobrej jakości mięso z trzech klas. Klasa pierwsza to na przykład łopatka, szynka lub karkówka, a klasa II – boczek. Do klasy trzeciej należą natomiast gicze oraz części pozostałe z wcześniejszej obróbki łopatki i szynki. Dobra kiełbasa z dzika powinna być również odpowiednio przyprawiona. Najlepiej sprawdzają się ziarna jałowca, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, świeży lub mielony czosnek, czy czarny pieprz. Jeśli planujesz przygotować kiełbasę z dzika, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis, który przeprowadzi się przez wszystkie etapy krok po kroku.
Alergeny w kiełbasie z dziczyzny
Lista alergenów dla kiełbasy z dziczyzny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kiełbasę z dziczyzny
Wartości odżywcze kiełbasy z dziczyzny
Spożycie mięsa czerwonego przetworzonego warto ograniczyć do ok. 200 g tygodniowo.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.