Kiełbasa w słoiku
- Mięso mielone wieprzowe (700 g)
- Mięso mielone wołowe (300 g)
Przepis na kiełbasę w słoiku krok po kroku
Mięso wymieszaj z 1 łyżeczką soli, pieprzu, majeranku i posiekanymi 3-4 ząbkami czosnku.
Na dno każdego słoika włóż 1 liść laurowy i 1 ziarenko ziela angielskiego i przykryj je mięsem. Zostaw około 2-3 cm luzu od góry słoika.
Zakręć szczelnie słoiki i wstaw do garnka ze ściereczką na dnie. Nalej letniej wody do wysokości 3/4 słoików.
Wodę podgrzewaj na średnim ogniu do uzyskania temperatury około 80-90 C. Potem ustaw najmniejszą moc kuchenki i pasteryzuj słoiki przez 90 minut.
Po tym czasie zostaw słoiki na całą noc, aby wystygły.
Kolejnego dnia pasteryzuj słoiki 50 minut, a 3 dnia 30 minut.
-
Karkówka w słoiku
-
Kiełbasa słoikowa
-
Mięso w słoiku z galaretką
-
Pasztet w słoiku
-
Boczek w słoiku
-
Zylc
-
Mięso mielone w słoikach
-
Mięso mielone w słoiku
-
Tuszonka w słoikach
-
Szynka w słoiku
-
Mięso w słoikach pieczone
-
Smarowidło z mięsa w słoikach
-
Gulasz do słoika
-
Golonka w słoiku
-
Klopsy w occie
-
Smalec z mięsem w słoiku
-
Mięso w kawałkach w słoiku
-
Mielonka w słoiku po staropolsku
-
Mięso w słoikach
Więcej informacji na temat kiełbasy w słoiku
Kiełbasa w słoiku to idealna alternatywa dla sklepowych wędlin, które często zawierają masę konserwantów. Jest też znacznie łatwiejsza w przygotowaniu niż zwykła, własnej roboty kiełbasa. Nie wymaga nadziewania w osłonki i wędzenia, które dla większości osób jest niewykonalne, ze względu na brak wędzarni. Taka swojska wędlina świetnie sprawdzi się jako naturalna konserwa mięsna do chleba. Domowa kiełbasa w słoiku daje ci też możliwość przyprawienia jej zgodnie z twoim gustem. Dzięki temu w przypadku nietolerancji jakiegoś składnika możesz go pominąć. Dodatkowo możesz też samodzielnie wybrać mięso na kiełbasę w słoikach. Jeżeli chcesz mieć drobiową wędlinę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zamieniła mięso. Dzięki temu przygotujesz wędlinę, taką jak lubisz, a dodatkowo będziesz mieć pewność, że mięso, którego użyłaś, jest dobrej jakości.
Jak zrobić kiełbasę do słoików?
Przygotowanie takiej wędliny jest ekspresowe. Zaczynamy od zmielenia mięsa lub kupienia gotowego mielonego mięsa w sklepie. Mięso na kiełbasianke dokładnie mieszamy z przyprawami. Ja używam do tego typu wędliny soli, pieprzu, czosnku i majeranku, ale przyprawy możesz dodawać zgodnie z gustem. Po dokładnym wymieszaniu mięsa z przyprawami na dnie słoika układamy po liściu laurowym oraz ziarenko ziela angielskiego i przykrywamy mięsem. Słoiki napełniamy prawie do pełna. Od góry wystarczy zostawić około 2-3 cm luzu. Zamknięte słoiki należy jeszcze pasteryzować lub tyndalizować, żeby kiełbasa się nie zepsuła. Robimy to 3 razy, w temperaturze około 80-90 stopni Celsjusza. Pierwsza pasteryzacja trwa około 90 minut. Po całkowitym wystudzeniu, najlepiej na drugi dzień, pasteryzujemy około 50 minut, a 3 dnia pasteryzujemy ostatnie 30 minut. Łatwiejszą pasteryzacją jest jednokrotna pasteryzacja przez 1,5-2 godziny.
Tak przygotowane słoiki można przechowywać poza lodówką, ale najlepiej w chłodnym miejscu. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na pokrywki słoików - powinny być wklęsłe. Jeżeli po przechowywaniu chcesz otworzyć słoik i widzisz, że pokrywka jest wypukła, to wyrzuć kiełbasę, ponieważ wskazuje to, że się zepsuła.
Alergeny w kiełbasie w słoiku
Lista alergenów dla kiełbasy w słoiku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kiełbasę w słoiku
Wartości odżywcze kiełbasy w słoiku
Kiełbasa w słoiku to idealna alternatywa dla sklepowych wędlin.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.