Kibbeh nayi
- Kotlety jagnięce - surowe mielone mięso (400 g)
- Kasza bulgur (75 g)
- Cebula (100 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Mięta (6 g)
Przepis na kibbeh nayi krok po kroku
Kaszę bulgur ugotuj do miękkości.
Mięso podziel na trzy części. Zmiel pierwsze dwa w robocie kuchennym i umieść je w misce.
Umieść trzecią porcję w robocie kuchennym wraz z cebulą i przyprawami i zmiksuj. Dodaj tę mieszankę do reszty mielonego mięsa.
Dodaj kaszę bulgur do mięsa i zacznij wyrabiać rękoma, aż wszystko się połączy.
Gdy wszystko się połączy, uformuj z masy dużą kulę.
Przenieś ją do naczynia do serwowania i zacznij poklepywać, aż pokryje całe naczynie. Użyj widelca, aby zrobić linie w poprzek mięsa.
Skrop oliwą i udekoruj listkami mięty.
-
Ragout z jagnięciny
-
Comber jagnięcy bez kości
-
Comber cielęcy
-
Comber jagnięcy z grilla
-
Comber jagnięcy duszony
-
Comber jagnięcy pieczony
-
Kotlety jagnięce z combra
-
Zapiekane kotleciki z combra jagnięcego w panierce z dodatkiem orzeszków z frytkami i sałatką z pora
-
Pieczony comber jagnięcy w miodowej marynacie z pieczonymi ziemniakami oraz sałatką wiosenną
-
Kotleciki mielone z combra jagnięcego nadziewane mozzarellą w towarzystwie kaszy gryczanej oraz surówką z kapusty kiszonej
-
Manti
-
Comber jagnięcy
Więcej informacji na temat kibbeh nayi
Kibbeh nayi to danie kuchni libańskiej, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom potraw na bazie surowego mięsa. Jest smaczne i proste w przygotowaniu.
Przepis na kibbeh nayi to pomysł na naprawdę ciekawą przystawkę lub lekki posiłek. Najlepszy kibbeh nayi powstaje z mielonej surowej jagnięciny. To danie, które nieco przypomina polski tatar, choć składniki użyte do tej potrawy nieco się różnią. Kibbeh nayi przygotowuje się na bazie mięsa jagnięcego. Ma więc specyficzny smak. Dodatkowo zwykle dodaje się do niego również kaszy bulgur. Jednak nie jest to problem, gdyż w większości można ją dostać w większości różnych sklepów.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kibbeh nayi, by było tradycyjne i smaczne, to te sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. To danie gości zwykle w kuchni libańskiej, ale również syryjskiej. W każdej w nieco odmiennej formie. Podaje się je ze świeżym pieczywem, w oryginalnej wersji chlebek pita, jednak można wykorzystać również zwykły chleb. Oprócz tego zwykle dodaje się również oliwę z oliwek, najlepiej dobrej jakości i posiekaną drobno cebulę. Wykorzystaj raczej zieloną, która jest bardziej ostra niż ta czerwona.
Jagnięcina to mięso, które nie gości w polskiej diecie zbyt często. Po pierwsze dzieje się tak ze względu na jego cenę. Dodatkowo jagnięcina jest mięsem o specyficznym smaku, które trzeba umieć przygotować, ale również doprawić. Z tego powodu wiele osób wstrzymuje się przed jego przygotowaniem. Warto jednak od czasu do czasu włączyć je do menu, ze względu na jego dużą odżywczość. Jagnięcina jest bogatym źródłem cennych substancji odżywczych. Mięso jagnięce zawiera dużą ilość białka, witamin, minerałów, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy oraz L-karnitynę. W jagnięcinie znajdują się też aminokwasy, w tym kwas glutaminowy, leucynę oraz lizynę. Jagnięcina jest źródłem niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przyspiesza również metabolizm węglowodanów. Ten smaczny przepis będzie doskonałą opcją na jego wykorzystanie.
Alergeny w kibbeh nayi
Lista alergenów dla kibbeh nayi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- kasza bulgur
W przepisie na kibbeh nayi nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- sumak
Wartości odżywcze kibbeh nayi
To opcja, która zawiera sporo nasyconego tłuszczu, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(153g)
Węglowodany
(153g)
Tłuszcze
(153g)
Witaminy
(153g)
Składniki mineralne
(153g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.