Ketchup z kabaczka
- Kabaczek - 1 sztuka (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Koncentrat pomidorowy - 4 łyżki (40 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na ketchup z kabaczka krok po kroku
Cukinię umyj i obierz ze skóry.
Pokrój w mniejsze kawałki cukinię i cebulę.
Posyp solą i odstaw do lodówki na kilka godzin lub całą noc.
Odciśnij sok z cukinii i ugotuj na małym ogniu w garnku.
Dodaj cukier, przyprawy i koncentrat pomidorowy.
Dokładnie wymieszaj. Gotuj przez 20 minut.
Zmiksuj całą masę do uzyskania jednolitej konsystencji i przełóż do wcześniej przygotowanych słoiczków.
Więcej informacji na temat ketchupu z kabaczka
Jeśli myślisz, że ketchup musi być tylko z pomidorów to jesteś w wielkim błędzie. Poznaj ketchup z kabaczka. Kto by pomyślał, że ketchup z dyni może być tak dobry i zdrowy. Ketchup, który możemy kupić w sklepie to produkt dość kontrowersyjny od dłuższego czasu. Ich skład bardzo często zostawia wiele do życzenia, zawierają dużo cukrów, a czasem nawet soli. Dlatego przedstawiam Wam przepis na ketchup z kabaczka, który możecie wykonać w domu w większych ilościach i przełożyć do słoików. Idealnie sprawdzi się na zimę jako dodatek do wielu dań. Warto postawić na wersję domową szczególnie dla dzieci, uwielbiają one ketchup jako dodatek do wszystkiego. Przygotowując wersję domową samodzielnie w swojej kuchni masz pewność co znajduję się w środku. A przepis jest bardzo prosty i pyszny, poznaj składniki.
Potrzebujesz tylko jednak dość duży kabaczek, cebulę, oliwę z oliwek i koncentrat pomidorowy.
Jak zrobić ketchup z kabaczka? Poznaj mój sprawdzony przepis.
Cukinię należy obrać ze skóry, umyć i pokroić na mniejsze kawałki, dodaj do niej cebule i posyp solą. Odstaw na kilka godzin do lodówki. Jeśli masz możliwość zostaw starte warzywa na całą noc. Cukinia wypuści charakterystyczny sok. Należy go odlać, a warzywo odcisnąć tak aby pozbyć się nadmiaru soku. Przełóż je do ganka, dodaj odrobine cukru, przyprawy i koncentrat pomidorowy.
Gotuj całość rzez około 20 minut, cały czas mieszając.
Cukinia powinna się rozpaść, a konsystencja zrobić się delikatna i kremowa.
Teraz należy zmiksować całość tak aby uzyskać jednolitą konsystencję bez grudek. Domowy ketchup z kabaczka możesz użyć od razu lub zrobić zapasy na zimę, przekładając go do wcześniej przygotowanych słoiczków lub jednego większego słoika.
Powinny być one odpowiednio przygotowane czyli wyparzone, wtedy masz gwarancję, że przetwory się nie zepsują. Ketchup z łatwością możesz przechowywać i może on posłużyć na później dlatego zachęcam do zrobienia jednocześnie większej porcji.
Zachęcam Was do zrobienia domowego ketchupu z kabaczka, idealnie sprawdzi się jako dodatek do Twoich ulubionych dań.
Alergeny w ketchupie z kabaczka
Lista alergenów dla ketchupu z kabaczka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ketchup z kabaczka
Wartości odżywcze ketchupu z kabaczka
Ketchup z kabaczka przygotowany w domu to zdecydowanie lepsza wersja niż kupna, te często zawierają bardzo duże ilości cukru w swoim składzie.
Energia i białka
(60g)
Węglowodany
(60g)
Tłuszcze
(60g)
Witaminy
(60g)
Składniki mineralne
(60g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.